AKTUALNOŚCI
  

 

  
Indeksy i stypendia uniwersyteckie w zasięgu strzegomskich licealistek
(27.05.2013)

Miło nam poinformować, że dwie abiturientki Zespołu Szkół Ogólnokształcących - Daria Dzieniszewska (z klasy IIIa) oraz Katarzyna Kania (z klasy IIIb) zakwalifikowały się do finału konkursu o stypendium bpa Jana Chrapka oraz o indeks na Uniwersytecie Warszawskim lub Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zadaniem uczennic było napisanie obszernej pracy na temat: "Doświadczenie "Solidarności" niesie w sobie dziedzictwo zbiorowej walki o najbardziej podstawowe prawa ludzkie; to historyczne doświadczenie było aktem sprzeciwu wobec naruszania tych praw. Natomiast solidarność jako postawa społeczna ciągle za mało jest przeżywana jako akt wspólnej pracy nad poprawą jakości życia osób i całego społeczeństwa; potrzebna jest nam solidarność nie przeciw drugim, ale za drugich i dla drugich, o czym przypomniał Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Gdańsku w 1987 roku". Obie wybrały formę reportażu, choć mogły przygotować artykuł. Do reportaży uczestniczki konkursu przygotowały portfolio, w którym zaprezentowały swój dorobek, dokumentując: udział w wolontariacie, pracę na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego, osiągnięcia w konkursach, wyniki edukacyjne w szkole ponadgimanzjalnej oraz dorobek dziennikarski (kopie artykułów i zdjęć). Kasia i Daria pracowały nad wyznaczonym sobie zadaniem w marcu i kwietniu, bowiem 15. kwietnia mijał termin złożenia prac i dokumentacji. Udało im się połączyć to zadanie z przygotowaniem do matury, a był to gorący okres ostatnich zajęć szkolnych, gdyż obie przystępowały 7. maja do egzaminu dojrzałości. Wpierała ich w tym ich nauczycielka języka polskiego pani Małgorzata Kucharska - opiekun merytoryczny obu uczennic. Marzeniem Darii jest studiowanie dziennikarstwa, a Kasia marzy o specjalizacji z fotografii prasowej. Z obu jestem dumny, gdyż zebranie materiału na reportaż i komponowanie pracy przebiegało równolegle z ostatnimi przygotowaniami do matury, zatem trud dziewczyn nie poszedł na marne i mocno wierzę, że zdobędą wymarzone indeksy i stypendia, by móc swoje plany urzeczywistnić.

Trzymam za nie kciuki - dodaje dyrektor szkoły Tomasz Marczak. Już 11. czerwca na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się finał Ogólnopolskiego Konkursu Akademickiego, organizowanego przez Instytut Dziennikarstwa wraz z Instytutem Polityki Społecznej i Instytutem Nauk Politycznych WDiNP Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Partnerem obu Uczelni w tym przedsięwzięciu jest Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Gratulujemy Kasi i Darii oraz ich polonistce - pani Małgorzacie Kucharskiej. Życzymy sukcesu w ostatnim etapie konkursu.

Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu

 


 

 |  do góry  |