AKTUALNOŚCI
  

 

  
Już wkrótce wyłączenie analogowego sygnału naziemnej telewizji analogowej
(18.04.2013)

Już wkrótce, bo 22 i 23 kwietnia, na terenach byłych województw: wrocławskiego, legnickiego, wałbrzyskiego i części jeleniogórskiego nastąpi wyłączenie sygnału naziemnej telewizji analogowej.

Zastąpienie dotychczas używanych nadajników analogowych i wprowadzenie na ich miejsce nadajników cyfrowych spowoduje, że odbiorcy telewizji uzyskają dostęp do większej liczby programów oraz lepszej jakości obrazu i dźwięku.

Jednocześnie eliminacji ulegną zakłócenia, jakie występują przy nadawaniu analogowym. Do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej nie jest konieczne podpisywanie żadnych umów, wystarczy telewizor z wbudowanym tunerem MPEG- 4. Konieczne będzie jedynie wyszukanie na nowo wszystkich programów. Starsze odbiorniki będą odbierać sygnał telewizyjny po podłączeniu odpowiedniego dekodera, koszt zakupu takiego urządzenia powinien zamknąć się w przedziale 100- 150 zł. W większości przypadków nie ma potrzeby kupna nowej anteny. Wystarczy skierować instalację antenową w stronę nadajnika. 

Użytkownicy telewizji kablowych i satelitarnych nie muszą dostosowywać sprzętu! W niektórych miejscowościach Dolnego Śląska, zwłaszcza na terenach górzystych, konieczne będzie uruchomienie dodatkowych przekaźników w miejsce wyłączanych analogowych, w związku z tym dojdzie w nich do przerw w odbiorze sygnału telewizyjnego trwających od kilku do kilkunastu godzin. Szczegółowe informacje znajdują się w zamieszczonych załącznikach oraz na stronie www.cyfryzacja.gov.pl i pod numerem bezpłatnej infolinii 800 007 788.


 


 

 |  do góry  |