AKTUALNOŚCI
  

 

Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej w świebodzickim LO
(27.12.2012)

W środę, 19.12.2012 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Świebodzicach odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej przygotowany przez Irenę Horbaczewską i Dorotę Ciołek. W rywalizacji wzięli udział zarówno licealiści, jak i gimnazjaliści z Gimnazjum z Roztoki, Gimnazjum nr 2 i z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych ze Świebodzic.

Szkoda tylko, że w tym roku nie uczestniczyli w naszym konkursie uczniowie z Gimnazjum nr 1, zawsze reprezentowali wysoki poziom i zajmowali miejsca na podium. Pytania nie należały do najłatwiejszych, dlatego też rozgrywka była pełna emocji. Już od wielu lat w świebodzickim liceum kładzie się nacisk na edukację europejską i wiedzę o świecie, dlatego odbywający się już po raz kolejny konkurs był świetną okazją do sprawdzenia swoich umiejętności. W czasie konkursu panowała niezwykle uroczysta atmosfera. Oprócz uczniów naszego liceum, zmagania uczestników obserwowali tacy goście jak: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Anna Zalewska, asystent europoseł Lidii Geringer de Oedenberg Piotr Krzyśpiak oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Świdnicy Grzegorz Stawarz. Trzeba zaznaczyć, że panie posłanki objęły honorowy patronat nad konkursem wraz z Burmistrzem Miasta Świebodzice Bogdanem Kożuchowiczem i ufundowały nagrody rzeczowe dla finalistów i zwycięzców. Po uroczystej inauguracji i słowach otuchy do rywalizacji przystąpili reprezentanci z poszczególnych szkół. Konkurs odbywał się na zasadach znanego teleturnieju ,,Jeden z dziesięciu". Uczestnik po wykorzystaniu wszystkich szans odpadał z gry. Pytania konkursowe ułożyli Mariusz Motak i Dariusz Drzał. Miały one zróżnicowany poziom trudności. Oto niektóre z nich: jakie państwo odrzuciło członkostwo UE? Kto jest aktualnym prezydentem Niemiec? Jak widać trzeba było wykazać się wiedzą z zakresu geografii, historii a także polityki Unii Europejskiej. Rywalizacja byłe pełna emocji, na początku uczestnicy byli lekko zdenerwowani, ale potem na ich twarzach pojawił się uśmiech. Tym bardziej, że publiczność każdą dobrą odpowiedź nagradzała oklaskami. Miłym przerywnikiem były także występy wokalne naszych utalentowanych maturzystek. Po kilkudziesięciu minutach zmagań i dogrywce o trzecie miejsce udało nam się wyłonić laureatów:

I miejsce: Marcin Gawroński, Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach
II miejsce: Krzysztof Wierzbicki, Gimnazjum z Roztoki
III miejsce: Paweł Hubar, Gimnazjum z Roztoki

Nie tylko laureaci ale wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Podziękowania trafiły także do opiekunów przygotowujących uczniów do konkursu. Na każdego czekał także słodki poczęstunek, herbata i pyszne ciasto, przygotowany przez uczniów z kl. III b. Uczestnikom podobał się przebieg konkursu i przede wszystkim jego tematyka. Członkostwo Polski w UE jest rozwojową dziedziną, cieszymy się więc, że młodzi ludzie są tym zainteresowani. Gratulujemy zorganizowania tak świetnego wydarzenia naszym nauczycielkom. Wielkie brawa także dla samych uczestników. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie równie ciekawie, a poziom wiedzy jeszcze większy.

Weronika Stolarczyk
Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach

 

   

 


 

 |  do góry  |