AKTUALNOŚCI
  

 

  
Ewelina Saja z "Kasprowicza" jedzie do Warszawy na etap centralny XXV Olimpiady Filozoficznej
(05.04.2013)

W dniu 20 kwietnia odbędzie się w Warszawie finał XXV Olimpiady Filozoficznej. Weźmie w nich udział 93 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Wśród nich będzie Ewelina Saja, uczennica klasy II d z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, popularnie zwanego "Kasprowiczem". Droga Eweliny do etapu centralnego - na sam szczyt Olimpiady była długa i okupiona ciężką pracą. 

ej początkiem było napisanie eseju filozoficznego na temat: Jak współczesna filozofia rozważa klasyczny dylemat relacji między wiarą a rozumem? Potem był etap pisemny na poziomie Dolnego Śląska, w formie pracy pisemnej i eseju. Następnie egzamin ustny. W Warszawie na etapie centralnym Ewelina najpierw przedstawi "obronę" swojej pracy na temat dylematu pomiędzy wiarą i rozumem (coś na kształt obrony pracy magisterskiej) a następnie będzie odpowiadała na pytania komisji.

Poniżej krótki wywiad z Eweliną

Skąd u Ciebie zainteresowanie filozofią?

Moje zainteresowanie filozofią pojawiło się wraz z rozpoczęciem nauki w liceum - to podczas zajęć prowadzonych przez Pana Roberta Kaśkowa pierwszy raz zetknęłam się z poglądami poszczególnych filozofów, coraz chętniej i częściej uczestniczyłam w spotkaniach, dzięki czemu możliwy był mój udział w olimpiadzie.

Czy mocno obciążające i czasochłonne były przygotowania do olimpiady filozoficznej?

Przygotowania do olimpiady filozoficznej były dość czasochłonne - znacząco ograniczyły mój czas wolny i częściowo wykluczyły z życia towarzyskiego, co momentami było przyczyną irytacji, aczkolwiek jestem przekonana, że przygotowania te bardzo pogłębiły moją wiedzę w dziedzinie filozofii i poszerzyły horyzonty myślowe, a moi znajomi okazali się dla mnie prawdziwym wsparciem i podczas wszystkich spotkań cierpliwie wysłuchiwali monologów dotyczących poglądów różnych myślicieli, mimo iż raczej nie zaraziłam ich moją filozoficzną pasją.

Którego filozofa cenisz najbardziej i dlaczego? Co Cię w nim zaintrygowało?

Najbardziej zainteresowały mnie poglądy egzystencjalistów, zwłaszcza Alberta Camusa, autora pojęcia "człowieka zbuntowanego", walczącego z absurdalnością świata, dążącego do uczynienia swojego życia jak najlepszym - to pozytywne, jak na egzystencjalistę, nastawienie do rzeczywistości w dużej mierze odzwierciedla moje poglądy i myślę, że jest zresztą bardzo przekonujące.

I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

 

   

 


 

 |  do góry  |