AKTUALNOŚCI
  

 

  
Warsztaty językowe z native speakarami w Zespole Szkół w Strzegomiu
(22.03.2013)

Zespół Szkół w Strzegomiu gościł w murach szkoły zaprzyjaźnioną grupę wolontariuszy z Niemiec, która uczestniczyła w warsztatach językowych na temat tradycji kuchni niemieckiej, prowadzonych pod kierunkiem nauczycielki języka niemieckiego mgr Haliny Fitas.

Stronę polską reprezentowali uczniowie klasy pierwszej Technikum Informatycznego i Ekonomicznego. W fazie wstępnej spotkania młodzieży stworzono sytuację do kontaktów interpersonalnych - zebrani przedstawiali swoją osobę, opowiadali o zainteresowaniach, marzeniach i obawach. W kolejnym etapie warsztatów uczniowie wraz z native speakerami w formie graficznej i wypowiedziach ustnych prezentowali styl żywienia w obu krajach. Młodzież z minuty na minutę stawała się bardziej otwarta na komunikowanie się w języku niemieckim i po przełamaniu pierwszych lodów chętnie dyskutowała z native speakerami na temat upodobań żywieniowych w Polsce i Niemczech.

Uczniowie Zespołu Szkół wysłuchali interesującego wykładu w języku niemieckim na temat tradycji kuchni niemieckiej, wygłoszonego przez Mario Hellmich z Bad Freiewalde oraz obejrzeli prezentację multimedialną, wykonaną przez uczennicę kl. III TE Klaudię Ślęk, zwyciężczynię szkolnego konkursu multimedialnego "Kuchnia krajów obszaru niemieckojęzycznego".
Miłym akcentem w przerwie zajęć było degustowanie specjałów kuchni polskiej i niemieckiej. Młodzież polska zachwalała typowo niemiecką sałatkę kartoflaną , a niemieccy przyjaciele szkoły komplementowali nasz staropolski żurek.

Pomysłodawczynię warsztatów cieszy fakt, że młodzież chętnie uczestniczy w organizowanych spotkaniach czy forach językowych. Zasada elastyczności zajęć, otwartość na kreatywność młodych ludzi sprawiają, iż ta forma nauki języka niemieckiego zyskuje dużą popularność wśród uczniów ZS i z niecierpliwością oczekują kolejnych spotkań. Współpraca z grupą niemiecką nie była by możliwa bez pomocy i zaangażowania wicedyrektor mgr D. Sozańskiej i pedagoga szkolnego mgr M. Kozłowskiej.

W trakcie tego typu zajęć uczniowie Zespołu Szkół w Strzegomiu poszerzają swoją wiedzę w zakresie słownictwa i rozwijają umiejętności komunikowania się w języku niemieckim za pomocą aktywnych metod nauczania, co na pewno przełoży się na wynik egzaminu maturalnego w przyszłości.

Zmagania z językiem niemieckim można obejrzeć na filmiku na youtube :
http://www.youtube.com/watch?v=9SFBoxDmo0I 

Zespół Szkół w Strzegomiu

 

   

   

   

 


 

 |  do góry  |