Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Świdnica

Gmina Świdnica

Świebodzice

Dobromierz

Jaworzyna

Marcinowice

Strzegom

Zarów

Jubileusz partnerstwa z Jičínem

17 maja 2024 r. odbyła się uroczystość 15-lecia partnerstwa Powiatu Świdnickiego oraz Miasta Jičín.

W Sali Rajców na Zamku Wallensteinia w Jičínie, Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz oraz Burmistrz Jičína Jan Malý podpisali Memorandum o Współpracy Partnerskiej, deklarując tym samym wolę kontynuowania przyjacielskich relacji łączących obydwa samorządy. Skład delegacji powiatu współtworzyli Wicestarosta Zygmunt Worsa, Członek Zarządu Teresa Mazurek, Dyrektor Biura ds. Europejskich i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Anna Borowska oraz Monika Pasternak-Domagała.

W roku bieżącym Miasto Jičín obchodzi jubileusz 30-lecia partnerstwa z niemieckim miastem Erbach. Podczas uroczystości jubileuszowej burmistrzowie Jan Malý oraz Peter Traub potwierdzili gotowość dalszej współpracy, podpisując deklarację partnerską.

Jubileusz partnerstwa był wstępem do Dni Wallensteina, które w Jičínie odbywają się co dwa lata, a w roku 2025 ich organizację przejmuje Miasto Frýdland. Święto rozpoczęło uroczysty wjazd hetmana wraz z wojskiem do rynku oraz powitanie na scenie przez władze Jičína, przedstawicieli samorządów z Czech oraz partnerów zagranicznych. Dni Wallensteina cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców oraz przybyłych turystów.

Współpraca z Powiatu Świdnickiego z Miastem Jičin została oficjalnie przypieczętowana podpisaniem umowy partnerskiej w roku 2009 w Jičinie oraz w 2010 w Świdnicy. Partnerstwo opiera się na realizacji zadań z zakresu: turystyki, kultury, sportu oraz administracji. Dodatkowo obie strony wspierają rozwój turystyki w regionach oraz wszechstronne i bezpośrednie kontakty między mieszkańcami. Powiat Świdnicki oraz Miasto Jičin z powadzeniem realizują wspólne projekty unijne w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska- Czechy, wspierające nawiązywanie kontaktów oraz integrację mieszkańców pogranicza polsko-czeskiego. Najważniejsze z nich to: „Wrota do Bajki!” (2009-2010) „Wallenstein rozwija kulturę czesko – polską” (2013–2015), „Poznaj kraj swoich przyjaciół” (2017-2018), „Przy wspólnym stole rozwijamy partnerstwo” (2022). W roku 2018 r. Miasto Jičín zostało uhonorowane Orłem Powiatu Świdnickiego za zaangażowanie na rzecz partnerstwa oraz budowanie przyjacielskich stosunków między Polską i Czechami.

Monika Pasternak-Domagała

Banery/Logo