AKTUALNOŚCI

 

 

  

Orły Powiatu - Laureaci nagrody Starosty 

A A A

 

Arkadiusz Piech

– wychowanek świdnickich klubów piłkarskich. Reprezentant Polski w piłce nożnej, czołowy zawodnik klubów piłkarskiej Ekstraklasy i klubów zagranicznych. Karierę rozpoczął w Polonii Świdnica, z którą w 2004 roku podpisał zawodowy kontrakt. Latem 2008 roku został na rundę wypożyczony do Gawina/Ślęzy Wrocław, zaś cały rok 2009 rok spędził na tej samej zasadzie w Widzewie Łódź. 15 lutego 2010 roku został zawodnikiem Ruchu Chorzów. W sezonie 2011/12 Piech zdobył 12 goli, dzięki czemu został najlepszym strzelcem Ruchu i zajął trzecie miejsce w klasyfikacji strzelców Ekstraklasy. W marcu 2012 roku został przez Ekstraklasę S.A. oraz Canal+ wybrany najlepszym piłkarzem ligi miesiąca. Po zakończeniu rozgrywek został wybrany najlepszym piłkarzem Ekstraklasy sezonu 2011/12, zaś Ruch zdobył wicemistrzostwo Polski i dotarł do finału Pucharu Polski. W sezonie 2012/2013 zdobył tylko pięć bramek. Później reprezentował takie kluby jak: Sivasspor, Zagłębie Lubin, Legia Warszawa, GKS Bełchatów. 6 grudnia 2011 roku Piech został przez Franciszka Smudę powołany do reprezentacji Polski na towarzyski mecz z Bośnią i Hercegowiną. 16 grudnia zadebiutował w reprezentacji.


Automobilklub Sudecki 

– organizator Rajdu Świdnickiego Krause. Największego wydarzenia sportowego Świdnicy i całego Przedgórza Sudeckiego. Od samego początku działacze Automobilklubu podchodzili do wszystkich przedsięwzięć z ogromną pasją i oddaniem realizując w ten sposób swoje marzenia. Przez te wszystkie lata Automobilklub Sudecki wydobywał niesamowity potencjał z przepięknych okolic Świdnicy. Niezapomniane trasy i niemalże kultowe miejsca sprawiają, że region zyskuje także turystycznie. Walory sportowe sztandarowej imprezy Automobilklubu są znane w całej Polsce. Na długiej liście triumfatorów rajdu nie ma przypadkowych nazwisk i gwiazd „jednego sezonu”. Aby wygrać w Świdnicy, trzeba znać się na tym rzemiośle znakomicie. Podobnie jak świetnie na organizacji rajdów znają się działacze Automobilklubu Sudeckiego, który jakością organizowanych imprez wyróżnia się znakomicie w całej Polsce.


Electrolux 

– jeden z największych pracodawców w regionie. Czołowy producent sprzętu AGD. Fabryka Kuchenek w Świdnicy i zmywarek w Żarowie zlokalizowane są na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i zostały wybudowane od podstaw. W świdnickiej fabryce produkowane są kuchenki wolnostojące i do zabudowy, gazowe, gazowo – elektryczne oraz elektryczne. Produkty ze Świdnicy trafiają głównie na rynek krajowy i europejski. Fabryka Kuchenek w Świdnicy zatrudnia obecnie około 800 pracowników, głównie ze Świdnicy i okolic. Fabryka w Żarowie produkuje różne typy zmywarek – wolnostojące, do zabudowy, a także zmywarki kompaktowe. W sumie w żarowskiej fabryce powstaje około 260 modeli zmywarek, które trafiają głównie do europejskich i polskich klientów. Duża część produktów z Żarowa dostarczana jest na rynek australijski. Fabryka Zmywarek Electrolux w Żarowie zatrudnia około 760 pracowników, głównie z Żarowa i okolic.


 

Fundacja „Krzyżowa” 

– fundament pojednania polsko-niemieckiego. Miejsce spotkań młodzieży i najważniejszych ludzi z międzynarodowej polityki. Krzyżowa jest miejscem spotkania i dialogu, tętni życiem dzięki rozmaitości i różnorodności spotykających się tutaj ludzi, ich pomysłom i działaniom. Fundacja postawiła sobie za cel wspieranie pokojowego i tolerancyjnego współistnienia narodów, grup społecznych oraz jednostek w Europie. Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego wspiera rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego. Fundacja Krzyżowa ma siedzibę w Polsce na terenie byłej posiadłości rodziny Helmutha Jamesa von Moltke. W czasach nazizmu działała tu grupa opozycyjna „Krąg z Krzyżowej“. Jako sprzeciw wobec dyktatury i z narażeniem własnego życia, członkowie grupy planowali demokratyczne i pokojowe Niemcy, zintegrowane z Europą. Fundacja Krzyżowa nawiązuje do tradycji tego ruchu oporu, nonkonformizmu i odwagi cywilnej.


Galess 

– firma od początku związana ze Świdnicą i Powiatem Świdnickim. Przykład, że lokalna firma może odnieść duży sukces w biznesie. GALESS jest  firmą zajmująca się obróbką powierzchniową żelaza i stali. Firma składa się z wydziałów: Cynkowni Ogniowej, Wirówki Cynkowniczej i Galwanizerni. Posiadamy ponad 20-letnie doświadczenie w branży cynkowniczej. Firma powstała w 1982 roku w Świdnicy, a w roku 1997 powstały nowe wydziały w Bystrzycy Górnej. Tutaj też znajduje się główna siedziba. Sukcesywny rozwój przekłada się na poszerzanie oferty o nowe usługi i produkty najwyższej jakości, spełniające oczekiwania wymagających klientów. Dodatkowym potwierdzeniem wykonywania usług na najwyższym poziomie jest uzyskanie przez firmę Certyfikatu z Systemu Zarządzenia Jakością  ISO 9001 : 2008.


Biskup Świdnicki ks. prof. Ignacy Dec

– pierwszy Biskup Świdnicki. Ks. Ignacy Dec urodził się 27 lipca 1944 r. w Hucisku koło Leżajska, w dawnym województwie rzeszowskim, obecnie podkarpackim. Rodzice: Wojciech i Aniela z d. Siuzdak prowadzili niewielkie gospodarstwo rolne i wydali na świat ośmioro dzieci (sześć córek i dwóch synów). Dwie córki wstąpiły do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi (prowincja warszawska). Do szkoły podstawowej uczęszczał w Hucisku (1951-1956) oraz w Woli Zarczyckiej (1956-1958); do szkoły średniej - do Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku (1958-1962). Maturę złożył w 1962 roku. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym i na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu (1962-1969). W latach 1963-1965 odbył, jako kleryk, zasadniczą służbę wojskową w Siódmym Kołobrzeskim Pułku Piechoty Zmechanizowanej w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1969 r. w Archikatedrze Wrocławskiej z rąk ks. arcybiskupa Bolesława Kominka, metropolity wrocławskiego, późniejszego kardynała.


 

Janusz Gol

- kolejny znakomity piłkarza z Powiatu Świdnickiego. Reprezentant Polski, czołowy zawodnik klubów piłkarskiej Ekstraklasy i klubów zagranicznych. Swoją piłkarską karierę rozpoczynał w miejscowych klubach Świdnicy (Sparta i Polonia), w 2008 roku przeszedł do GKS-u Bełchatów. W ekstraklasie zadebiutował 8 sierpnia 2008 roku w meczu z Lechem Poznań wchodząc na ostatnie 15 minut. Pierwszą bramkę w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej zdobył na początku maja 2009 roku w spotkaniu z Polonią Bytom. Pod koniec lutego 2011 roku został zawodnikiem Legii Warszawa. 25 sierpnia 2011 roku w meczu fazy play-off Ligi Europejskiej ze Spartakiem Moskwa zapewnił swojej drużynie awans do fazy grupowej strzelając w doliczonym czasie (90+1) gry zwycięską bramkę na 3:2. Cztery dni później, 29 sierpnia w spotkaniu z ŁKSem Łódź strzelił swoją pierwszą bramkę w Ekstraklasie w barwach stołecznego zespołu. W sezonie 2011/2012 wywalczył z Legią Puchar Polski oraz awansował z nią do fazy 1/16 Ligi Europy. W sezonie 2012/2013 wywalczył z Legią Mistrzostwo i Puchar Polski. 25 lipca 2013 roku podpisał dwuletni kontrakt z rosyjskim Amkarem Perm. W lidze rosyjskiej zadebiutował 29 lipca.


Ludowy Klub Sportowy „Stragona” 

– organizator Międzynarodowych Zawodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Ludowy Klub Sportowy Stragona Strzegom powstał 19 listopada 1973 roku na bazie sekcji jeździeckiej LZS działającej przy Stadninie Koni w Strzegomiu. Od tamtego czasu osiągnął wiele sukcesów, a dziś jest jednym z najprężniej działających klubów jeździeckich w Polsce. Od 2003 roku LKS Stragona jest gospodarzem międzynarodowych zawodów z cyklu Pucharu Świata, połączonych z Mistrzostwami Polski Seniorów, a od 2012 roku klub jest organizatorem międzynarodowych zawodów z cyklu Puchar Narodów. W 2009 roku Międzynarodowa Federacja Jeździecka przyznała klubowi prawo do organizacji Finału Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.


Matthias Wilkes 

- od września 2003 do września 2015 pełnił funkcję Starosty Powiatu Bergstraße.  Karierę polityczną rozpoczął w roku 1989. W latach 1989-2003 był Radnym Gminy Lautertal oraz członkiem Rady w miejscowości Reichenbach. W latach 1993 do 2001 stał na czele Rady Gminy Lautertal. W roku 1993 został wybrany Radnym Rady Powiatu Bergstraße. Od roku 1997 do 2001 piastował stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Frakcji CDU w Radzie Powiatu Bergstraße, a od roku 2003 był jej Przewodniczącym. Od roku 1995 jest Przewodniczącym Fundacji Karla- Kübela, która zajmuje się udzielaniem wszelkich form wsparcia dla rodziców i rodzin. Jest również honorowym członkiem zarządu Stowarzyszenia Przyszłość Region Metropolii Ren- Neckar. Od momentu rozpoczęcia pracy na stanowisku Starosty Powiatu Bergstraße bardzo intensywnie angażuje się w działania podejmowane w ramach współpracy partnerskiej powiatów Świdnickiego i Bergstraße oraz wspiera inicjatywy na rzecz budowania przyjaznych stosunków między Polską i Niemcami. Dzięki jego wsparciu powstało wiele cennych projektów polsko-niemieckich obejmujących wymiany szkolne, sportowe, kulturalne, naukowe i zawodowe.


Paweł Fajdek i Jolanta Kumor 

Paweł Fajdek
– Dwukrotny Mistrz Świata, Mistrz Europy w rzucie młotem, olimpijczyk i jego pierwsza trenerka. Międzynarodową karierę Paweł Fajdek rozpoczynał od zajęcia czwartej pozycji podczas mistrzostw świata juniorów (Bydgoszcz 2008). W 2009 zajął 8. miejsce podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w Kownie, a dwa lata później zdobył złoto tych zawodów. W 2011 r. został złotym medalistą uniwersjady (sukces ten powtórzył w 2013 r.). W 2013 sięgnął po złoto mistrzostw świata w Moskwie a w 2015 po złoty medal na Mistrzostwach Świata w Pekinie. Na koniec 2013 zajął trzecie miejsce w plebiscycie na europejskiego lekkoatletę roku organizowanym przez European Athletics. Fajdek zdobył również po raz pierwszy Złote Kolce - nagrodę dla najlepszego polskiego lekkoatlety sezonu oraz zajął 3. miejsce w tradycyjnym Plebiscycie Przeglądu Sportowego. W 2016 r. został Mistrzem Europy.

Jolanta Kumor była pierwszą trenerką Pawła Fajdka to dzięki jej uporowi rozpoczął on treningi w tej niezwykle trudnej konkurencji. Była pierwszą, i być może jedyną w Polsce trenerką rzutu młotem. To ona na lekcji wychowania fizycznego wypatrzyła talent, który zaowocował później międzynarodową karierą i medalami mistrzostw świata i Europy.


Werner Breitwieser 

– ceniony polityk i były poseł Parlamentu Kraju Związkowego Hesji. W roku 1967 związał się z partią CDU. W latach 1989-2001 był Przewodniczącym Frakcji CDU w Radzie Powiatu Bergstraße, w latach 1985-1989 i 2001-2014 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu Bergstraße. Od roku 1972 był Radnym Rady Gminy Wald-Michelbach, której przewodniczył od roku 1973. W latach 1989-1999 należał do Parlamentu Kraju Związkowego Hesji równocześnie pracując na stanowisku dyrektora Szkoły im. Eugena Bachmanna w Wald-Michelbach. Zaangażowanie Wernera Breitwiesera w sprawy lokalnej społeczności wielokrotnie wykraczało poza ramy samorządowo-polityczne. Odpowiedzialność za swój kraj i region spowodowała, że często angażował się w działalność lokalnych stowarzyszeń, którym przewodniczył. W latach 2002-2015 był Przewodniczącym Stowarzyszenia Partnerskiego Brück/Most, mającego na celu pogłębianie przyjaźni między Polską i Niemcami. W roku 2007 został odznaczony Krzyżem Zasługi za długoletnią działalność charytatywną. W roku 2014 otrzymał srebrny medal Alfreda Dreggera, będący najbardziej prestiżowym odznaczeniem frakcji CDU Hesja za zaangażowanie polityczne oraz honorowa odznakę Powiatu Bergstraße za całokształt pracy samorządowej i charytatywnej. Werner Breitwieser był jednym z inicjatorów podpisania umowy partnerskiej miedzy powiatami Świdnickim i Bergstraße. Od momentu uroczystego zawarcia umowy w roku 2001 towarzyszył realizacji wszystkich projektów, które odbywały się w jej ramach oraz aktywnie włączał się w proces budowania przyjacielskich stosunków między Polską, a Niemcami.


Wojciech Murdzek 

– radny Rady Miejskiej, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, pierwszy Starosta Świdnicki, Prezydent Świdnicy w latach 2002 – 2014. Inicjator powstania wielu organizacji przyczyniających się do rozwoju i promocji regionu, m. in.: Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych, Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast, Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Świdnickiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej, członek Towarzystwa im. Brata Alberta, które w Świdnicy prowadzi schronisko dla bezdomnych.


Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich 

– największa i najstarsza organizacja zrzeszająca ludzi biznesu w regionie. Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich powstało 5 kwietnia 1990 roku. Założyło je 23 ludzi, dla których idea wolności, wolnego rynku i demokracji nie były pustymi hasłami. Stowarzyszenia, jak czytamy w statucie jest: „…miejscem wymiany doświadczeń, wspomagającym inicjatywy gospodarcze, edukacyjne i kulturalne…”. Za wkład w rozwijanie wolności i demokracji organizacja nagradza wybitne osobowości statuetką „Diament Wolności”. Wśród wyróżnionych są: Prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, Leszek Balcerowicz, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Władysław Frasyniuk, Jan Lityński, Marek Belka, Henryk Wujec, Bogdan Borusewicz.


Stanisław Kowalski

– ponad stuletni lekkoatleta ze Świdnicy. Doskonały przykład, że zdobywać medale można zacząć od wieku 104 lata. Pan Stanisław, wynikiem 7.50, ustanowił rekord Europy w kategorii M 100 w rzucie dyskiem. Do Pana Stanisława należą także nowe rekordy Polski oraz rekordy Mistrzostw Polski w pchnięciu kulą (4, 27), rzucie dyskiem (7,50) i biegu na 100 m. (34, 50). Energią i wigorem mógłby obdzielić tuzin nastolatków.


Lubomir Trojanowski

– pierwszy Przewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego kadencji 1998-2002. Przedsiębiorca, od wielu lat z powodzeniem zarządza firmą Defalin, jednego z największych pracodawców w rejonie.


Biskup Waldemar Pytel i Bożena Pytel 

– Gospodarze Kościoła Pokoju od 25 lat. Ksiądz Waldemar Pytel w latach 90. zapoczątkował renowację kościoła, prowadzoną przez fachowców z Polski i Niemiec. Za wzorcową konserwację parafia dostała Złoty Medal na Europejskich Targach Ochrony Zabytków w Lipsku. Szczególnym osiągnięciem jest wpisanie świątyni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ks. Biskup Pytel jest proboszczem tutejszej parafii ewangelicko-augsburskiej. Nagrodzony m.in. przez Ministra Edukacji Narodowej, Miasto Świdnicę, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Towarzystwo Brata Alberta.

Bożena Pytel, socjolog, odpowiada za public relations i działania kulturalno-edukacyjne związane z Kościołem Pokoju. To dzięki niej wydano XVII-wieczny pamiętnik świdniczanina, na podstawie którego powstała sztuka grana przez aktorów Teatru Starego w Krakowie. Zorganizowała „Dolnośląski Szlak UNESCO” promujący dolnośląskie zabytki w Polsce. Przygotowała warsztaty dziennikarsko-fotograficzne dla gimnazjalistów z Torunia, Zamościa i Wieliczki oraz zajęcia dla grupy świdnickich licealistów i seniorów, m.in. z kreatywnego pisania. Pomysłodawczyni i organizatorka Artystycznego Lata na placu Pokoju, wyróżniona przez prezydenta Świdnicy nagrodą kulturalną.


Janina Kwiecień 

– wieloletni Starosta Kartuski, samorządowiec, działaczka społeczna, propagatorka kultury i tradycji kaszubskiej. Na co dzień mieszkanka Sierakowic w Powiecie Kartuskim, lecz osobiście związana ze Świdnicą, gdzie uczęszczała do Liceum Pedagogicznego. Inicjatorka współpracy pomiędzy Powiatem Kartuskim i Świdnickim.


Stowarzyszenie Partnerskie Brücke/Most 

Stowarzyszenie Partnerskie Brücke/Most e.V powstało 14 kwietnia 2002 roku z inicjatywy mieszkańców Powiatu Bergstraße. Głównym celem działalności statutowej stowarzyszenia jest pogłębianie przyjaźni między mieszkańcami powiatów Bergstraße i Świdnickiego oraz wzajemnego zrozumienia między Niemcami i Polską. Od momentu powstania po dzień dzisiejszy stowarzyszenie aktywnie angażuje się w działania partnerskie poprzez uczestnictwo w wspólnych przedsięwzięciach i projektach jak np. wymiany społeczno-kulturalne. Obecnie stowarzyszenie liczy 43 członków, a jego przewodniczącym jest p. Philipp Otto- Vock. W dniu 17 września 2017 roku stowarzyszenie zostało uhonorowane Orłem Powiatu Świdnickiego za całokształt działalności na rzecz współpracy partnerskiej powiatów Świdnickiego i Bergstraße.


Teresa Mazurek 

Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek rozpoczęła swoją przygodę z samorządem w latach 1994 – 1998 jako Radna Gminy. W latach 1998 – 2002 była Radną i Przewodniczącą Rady Gminy i przez krótki okres, na przełomie lat 2002/2003, była Radną Powiatu Świdnickiego. Od marca 2003 roku nieprzerwanie sprawuje urząd Wójta Gminy.


Krzysztof Figat 

Krzysztof Figat działalność samorządową rozpoczął w roku 2006, gdy został wybrany Radnym Powiatu Łowickiego. Od 2012 roku pełni funkcję Starosty Łowickiego, partnerskiego powiatu Powiatu Łowickiego.


Miasto Jičín

W roku 2007 Powiat Świdnicki nawiązał pierwsze kontakty z Miastem Jičín w Republice Czeskiej, które zaowocowały podpisaniem umowy partnerskiej. Współpraca partnerka w dużej mierze koncentruje się na realizacji zadań z zakresu: turystyki, kultury, administracji oraz promocji gospodarczej. Obie strony wspierają rozwój ruchu turystycznego na obszarze pogranicza oraz wszechstronne i bezpośrednie kontakty między mieszkańcami. W ramach współpracy zrealizowano projekty promocyjne i kulturalne jak „Turystyka bez granic. Promocja Powiatu Świdnickiego w Czechach”, „Między Nami … Dni Czeskie w Powiecie Świdnickim”, „Poznaj kraj swoich przyjaciół”, „Wrota do bajki” oraz „Wallenstein rozwija kulturę polsko-czeską”. W roku 2018 r. Miasto Jičín zostało uhonorowane Orłem Powiatu Świdnickiego za zaangażowanie na rzecz partnerstwa oraz budowanie przyjacielskich stosunków między Polską i Czechami.


Zygmunt Worsa 

– sportowiec, trener, pedagog, samorządowiec. W samorządzie powiatowym od pierwszej kadencji. Pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, Wicestarosty i Starosty Świdnickiego.


 

Krzysztof Sołtys 

– nauczyciel i wychowawca, dyrektor szkoły w Jaworzynie Śląskiej, samorządowiec. W Radzie Powiatu Świdnickiego od pierwszej kadencji. Pełnił funkcję Członka Zarządu Powiatu, Wiceprzewodniczącego Rady i Przewodniczącego Rady Powiatu.

 


 

  


 

 |  do góry  |