Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Świdnica

Gmina Świdnica

Świebodzice

Dobromierz

Jaworzyna

Marcinowice

Strzegom

Zarów

Podróż przez meandry współczesnej polszczyzny. Spotkanie świebodzickich licealistów z wybitnym absolwentem szkoły-profesorem Tomaszem Piekotem.

Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach miało przyjemność gościć wybitnego językoznawcę i absolwenta naszej szkoły, pana profesora Tomasza Piekota.

Spotkanie, które odbyło się w ramach cyklu wykładów gościnnych i wizyt ciekawych ludzi, często absolwentów naszej szkoły, było wyjątkową okazją dla uczniów i nauczycieli do zgłębienia tajemnic współczesnej polszczyzny i przyjrzenia się jej tendencjom rozwojowym. Profesor Piekot, znany z pasji badania języka oraz niezwykłej erudycji, przygotował dla naszej społeczności wykład poświęcony niuansom odmiany wyrazów, normom językowym, dynamice zmian we współczesnym języku. Temat ten, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany, został przez naszego prelegenta przedstawiony w sposób wyjątkowo przystępny i pełen humoru. Dowcipnie komentując przykłady i zjawiska językowe, potrafił zarazić wszystkich swoją pasją i skupić uwagę nawet tych, którzy dotąd nie byli specjalnie zainteresowani tą tematyką.

„Dzięki takim wykładom jak ten uczymy się nie tylko sztuki posługiwania się językiem, ale także sztuki rozumienia jego bogactwa, różnorodności i dynamiki. Zyskujemy też świadomość, że największy wpływ na kształt języka mają jego użytkownicy, a więc to my jesteśmy odpowiedzialni za jego kształt, a skoro tak jest, warto o niego dbać” – podsumowała pomysłodawczyni- Ewa Grochowska.

Spotkanie zakończyło się serdecznymi podziękowaniami za niezapomniane doświadczenie oraz życzeniami kolejnych owocnych spotkań. Już w kuluarach nasz Gość chętnie rozmawiał o swoich wspomnieniach z czasów szkolnych, z wychowawcą, p. Markiem Orłowskim, zwiedził szkołę, a także spotkał się ze swoimi nauczycielami, którzy wciąż nauczają w LO. Zadeklarował dalszą współpracę i podkreślił, że wizyta w jego ukochanej szkole była formą podróży sentymentalnej.

Wykład profesora Tomasza Piekota był nie tylko lekcją języka, ale także inspirującą podróżą przez fascynujący świat słów i znaczeń. Dziękujemy naszemu drogiemu absolwentowi za jego czas, wiedzę i za to, że podzielił się nią z nami w sposób tak wyjątkowy i zapadający w pamięć.

Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach

Banery/Logo