Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Świdnica

Gmina Świdnica

Świebodzice

Dobromierz

Jaworzyna

Marcinowice

Strzegom

Zarów

Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Mieszkańców Powiatu Świdnickiego

Kolejny rok Powiat Świdnicki realizował Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Mieszkańców Powiatu Świdnickiego.

W 2021 r. działania nakierowane były na pomoc psychologiczną i edukacyjną dla mieszkańców naszego powiatu, głównie dla uczniów, pedagogów i psychologów szkolnych oraz dyrektorów szkół ponadpodstawowych – informuje Piotr Fedorowicz - Starosta Świdnicki.

Ze względu na trwającą pandemię Covid-19 i zdalne nauczanie w roku szkolnym 2020/2021 a tym samym brakiem możliwości poznania swoich rówieśników (dotyczyło to głównie klas pierwszych, izolację uczniów od swoich rówieśników i związaną z tym traumę, postanowiono pomóc potrzebującym uczniom. W związku z tym Powiat Świdnicki podpisał umowy z trzema psychologami zapewniając uczniom pomoc poprzez indywidualne konsultacje – mówi Alicja Synowska – Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego i jednocześnie Przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego.

W roku 2021 z konsultacji psychologicznych skorzystało 16 uczniów, którzy byli kierowani do gabinetów przez szkolnych pedagogów. Do ich dyspozycji było przeznaczonych 79 godzin spotkań z psychologiem. „Najczęstszymi problemami, z którymi nadal boryka się młodzież to lęk społeczny spowodowany izolacją z rówieśnikami, to również zaburzenia depresyjne i niska samoocena” informują Marzena Piwko i Edyta Filipek-Grabiszewska z Centrum Psychologicznego w Świdnicy.

Zaburzenia dotyczące uczniów szkół ponadpodstawowych są na tyle poważne, że oprócz wsparcia psychologicznego potrzebna jest dodatkowo opieka lekarza psychiatry” - mówi Monika Kozłowska z Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoonkologii ze Strzegomia. Jednak nie były to jedynie działania z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego.

W okresie od października do grudnia 2021 r. Pani Agnieszka Trzyna z Centrum Psychologii i Mindfulness prowadziła warsztaty uważności, służące profilaktyce zdrowia psychicznego i radzenia sobie ze stresem. Celem tych zajęć jest rozwijanie umiejętności proaktywnej pracy nad zdrowiem i dobrostanem psychicznym poprzez radzenie sobie ze stresem, redukcja stresu, regeneracja psychiczna i fizyczna. Adresatami działań edukacyjnych była zarówno kadra, jak i uczniowie z 12 szkół ponadpodstawowych.

W dniach 15 i 22 listopada 2021 r. psycholog Pani Agnieszka Trzyna przeprowadziła warsztaty z uważności z trzema grupami tj. z dyrektorami szkół ponadpodstawowych z terenu Powiatu Świdnickiego, pedagogami i psychologami szkolnymi. W czterogodzinnych zajęciach wzięło udział 25 osób - informuje Agata Steczko-Szymańska Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Działaniami edukacyjnymi objęto również 1 135 uczniów z 12 szkół ponadpodstawowych, średnio po 4 oddziały klasowe na szkołę. Ogółem dla uczniów przeznaczono 96 godzin warsztatowych.

Temat uważności i redukcji stresu cieszył się wysokim zainteresowaniem zarówno młodzieży, jak i personelu szkoły. Młodzi ludzie mogli zbadać naturę myśli i emocji, zdać sobie sprawę

z mechanizmów nakręcających spiralę stresu. Mogli przećwiczyć techniki pozwalające regulować napięcie emocjonalne i fizyczne, a także doświadczyć myśli i emocji bez konieczności podążania i reagowania na nie. Efektem warsztatów była świadomość napięć
w ciele, umiejętne ich puszczanie, zmniejszenie poziomu stresu i zamartwiania się (tzw. wyjście z głowy), nabranie dystansu do własnych myśli, zamiast nawykowej, ale niekorzystnej strategii walczenia z nimi lub wciągania się w nie
– wyjaśnia psycholog Agnieszka Trzyna.

Uczniowie kończyli warsztat często ze zadziwieniem, że czują w ciele przyjemne rozluźnienie i lekkość, łatwiej im się oddycha, a w głowie panuje spokój, mimo wyzwań, które nadal na nich czekały.

Pedagodzy i psycholodzy szkolni po skanowaniu ciała dzielili się tym, czego doświadczyli w czasie tej praktyki. Co istotne potrafili zadbać o siebie, szczególnie, że pracują w zawodzie pomocowym, w którym codzienność to silne, zmienne emocje klientów oraz poczucie ograniczonego wpływu. Wyjście z głowy, docenienie chwili, świadomość siebie, odpuszczenie, uważne słuchanie i wybory - niezależne od narracji i osądów umysłu, mechanizm spirali wyczerpania- to niektóre z tematów warsztatu uważności – kontynuuje Pani Agnieszka Trzyna.

Wszyscy uczestnicy warsztatów wyrażali opinie, że tego typu zajęcia były bardzo pomocne i potrzebne, aby lepiej rozumieć siebie, swoje uczucia i naturę umysłu, przez co mogli lepiej sobie radzić ze stresem, natłokiem przykrych myśli i emocji, rozwija

umiejętności proaktywnej pracy nad zdrowiem i dobrostanem psychicznym. Myślę, że w 2022 roku będziemy kontynuować program oraz podjęte wcześniej działania profilaktyczne, jednak ich zakres będzie uwarunkowany sytuacją epidemiczną w naszym powiecie. Oczywiście o wszystkim będziemy Państwa informować na bieżąco. - informuje Alicja Synowska.

 

Barbara Świętek

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych
Starostwo Powiatowe w Świdnicy

Banery/Logo