Podsumowanie akcji Nasze Zdrowie w Świebodzicach
(13.05.2019)

W dniu 11 maja 2019 r. w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach przeprowadzono akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców. Organizatorem był Urząd Miejski w Świebodzicach, Powiat Świdnicki oraz z SP ZOZ Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach.

Przez pięć godzin chętni mogli wykonać takie badania jak: badanie oka w kierunku wczesnego wykrywania jaskry, badanie ucha środkowego za pomocą tympanometru, badanie poziomu cholesterolu, cukru we krwi i ciśnienia tętniczego. Wiele chętnych osób skorzystało z oceny zmian skóry oraz konsultacji lekarza dermatologa. Nie zabrakło też porad dietetyka wraz
z analizą składu ciała. W dwóch busach chętne osoby mogły przebadać słuch oraz sprawdzić stan swojego kośćca pod kątem osteopenii i osteoporozy.

Osoby odwiedzające urząd korzystały również z nowoczesnych metody leczenia bólu z wykorzystaniem terapii radiofalowej oraz porad i konsultacji fizjoterapeutów oraz terapeutów integracji sensorycznej. Panie ze Świdnickiego Stowarzyszenia Amazonek przygotowały stoisko profilaktyki raka piersi z nauką samobadania piersi na fantomach. Panie przekazywały również materiały edukacyjno-profilaktyczne.

Realizatorami przedsięwzięcia byli:

SP ZOZ Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach, Dobry Dietetyk -Natalia Szwed-Kisielewicz Strzegom, Centrum Rehabilitacji "Promyk" w Świebodzicach, Audio-Care Aparaty Słuchowe w Świdnicy, Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy Sp. z o.o. w Łomiankach, Świdnickie Stowarzyszenie Amazonek w Świdnicy.

Ogółem podczas akcji przeprowadzono:

• porady dermatologa -39 (dermatoskopia-19; konsultacje-20),

• porady dietetyka wraz z analizą składu ciała - 16,

• pomiar ostrości wzroku - 84 (6 osobom zalecono konsultacje okulistyczne),

• przesiewowe badanie słuchu wraz z badaniem ucha środkowego za pomocą tympanometru - 50 w tym 28 osób miało słuch w normie, 13 osobom zalecono konsultacje laryngologiczne, 8 osób miało korek woskowinowy,

• badanie słuchu w słuchobusie - 49 w tym 17 osób -w normie, 18 osób z niedosłuchem, 14 z
    korkiem woskowinowym,

• badanie densytometryczne - 83

• badanie poziomu cukru we krwi-100, cholesterolu- 99 oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi- 24 - porady i zabiegi rehabilitanta -16

• samobadanie piersi -34

Z badań w większości skorzystali mieszkańcy Świebodzic oraz z takich miejscowości jak Dobromierz, Słotwina, Pietrzyków, Komorów, Bolesławice, Mokrzeszów, Wrocław, Wałbrzych, Cieszów, Strzegom.

Opracowanie
Barbara Świętek Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwo Powiatowe w Świdnicy