Bezpłatne badania dla mieszkańców – podsumowanie
(16.04.2019)

W dniu 13 kwietnia 2019 r. w Galerii Świdnickiej przeprowadzono akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców powiatu świdnickiego. Organizatorem był Powiat Świdnicki wraz z Galerią Świdnicką.

Przez cztery godziny chętni mogli wykonać takie badania jak: USG tarczycy, badanie ucha środkowego za pomocą tympanometru, spirometrię, badanie poziomu cholesterolu, cukru we krwi i ciśnienia tętniczego. Nie zabrakło też porad dietetyka wraz z analizą składu ciała.

W dwóch busach chętne osoby mogły przebadać słuch oraz sprawdzić stan swojego kośćca pod kątem osteopenii i osteoporozy.

Panie z salonu optycznego dr Marchewka oprócz badania wzroku miały do zaoferowania profesjonalny serwis naprawy okularów oraz zniżki na oprawki okularowe. Ciekawostką były prowadzone ćwiczenia z wykorzystaniem symulatorów: alkogogli i narkogogli, które umożliwiają trzeźwej osobie widzenie otoczenia oczami osoby będącej pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Osoby palące tytoń mogły również zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Panie ze Świdnickiego Stowarzyszenia Amazonek przygotowały stoisko profilaktyki raka piersi z nauką samobadania piersi na fantomach. Panie przekazywały również materiały edukacyjno-profilaktyczne.
Organizatorzy przygotowali również warsztaty wielkanocne dla dzieci.

Realizatorami przedsięwzięcia byli:

Zespół Usług Medycznych „Medyk” Świdnica, Audio-Care Aparaty Słuchowe, Salon Optyczny dr Marchewka Świdnica, Salon Optyczny Vision Express Świdnica, CalorEAT Gabinet Dietetyczny Agnieszka Kwiatkowska, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy, Świdnickie Stowarzyszenie Amazonek w Świdnicy, Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy Sp. z o.o. w Łomiankach.

Ogółem przeprowadzono:

• USG tarczycy- 72
  • spirometria-40
  • porady dietetyka wraz z analizą składu ciała -40
  • pomiar ostrości wzroku-79
  • przesiewowe badanie słuchu wraz z badaniem ucha środkowego za pomocą tympanometru - 32
  • badanie słuchu – 42
  • badanie densytometryczne - 74
  •  badanie stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu u osób palących, możliwość skorzystania z symulatorów alko- i narkogogli - 33
  • badanie poziomu cukru we krwi- 86, cholesterolu- 82 oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi- 57 |
  • samobadanie piersi - 44

Barbara Świętek