Projekt polsko-niemiecki strzegomskiego LO (cz. I)
(27.03.2019)

Rozpoczął się kolejny projekt polsko - niemieckiej młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu i Norbertusgymnasium z Magdeburga. Pierwsza część projektu tradycyjnie rozpoczyna się w Polsce (Strzegom, Morawa, Rogoźnica, Wrocław), natomiast na drugą młodzież wyjeżdża do Berlina i Magdeburga.

Projekt ma charakter językowy oraz historyczny. Relacja Nikoli Juszczyk:

Poniedziałek 18.03.2019

Od rana z niecierpliwością czekaliśmy na przyjazd naszych koleżanek i kolegów z Magdeburga. Miejscem projektu i noclegu obu grup jest pałac w Morawie wybudowany 1873 r. Nie można sobie wyobrazić lepszego miejsca dla projektu historycznego. Tajemniczość, ponad stuletniego pałacu oraz parku, potęgowała wrażenie niezwykłości. Przyjechali! Bardzo szybko przełamaliśmy pierwszą nieśmiałość i po szybkim rozlokowaniu się w pokojach przystąpiliśmy do gier i zabaw integracyjnych, które przygotowali nauczyciele: Małgorzanta Chęcińska, Agnieszka Soboń - Nowakowska, Ute Thain i Winfried Ernst. Po emocionujących wrażeniach zjedliśmy wspólnie pyszną kolację, a następnie udaliśmy się do pokojów, w których rozmowy, z naszymi nowymi koleżankami i kolegami, trwały do późnej nocy.

Wtorek 19.03.2019

W tym dniu udaliśmy się do muzeum Gross - Rosen, w którym poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat trudnej historii polsko - niemieckiej. Uczestniczyliśmy również w ciekawym wykładzie, który przygotowała Marzena Gursztyn, koordynatorka projektów Akademii Europejskiej. To było spotkanie pełne faktów i refleksji. Wieczorem, mieszkanka pałacu pani Melitta Sallai, jedna z córek Hansa-Christopha von Wietersheim-Kramsta - właściciela pałacu w Morawie, opowiedziała nam historię swojego życia. Poznaliśmy wiele ciekawych wydarzeń przedwojennych, ale również tych współczesnych. Pani Melitta jest również przedwojenną absolwentką żeńskiego liceum w Strzegomiu, które znajdowało się w budynku obecnego Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Była to więc okazja do rozmowy o edukacji dawnej i współczesnej.

Środa 20.03.2019

W tym dniu udaliśmy się do naszego LO, aby pokazać koleżankom i kolegom z Niemiec naszą szkołę. Magdeburczycy z ciekawością obejrzeli nasze nowe pracownie przedmiotowe, a także mieli okazję podejrzeć trwające lekcje. Nie zabrakło spotkania z dyr. Tomaszem Marczakiem, który powitał grupę niemiecką i przekazał kosz najlepszych polskich cukierków. Druga cześć spotkania odbyła się w hali sportowej LO. Na uczniów czekały liczne atrakcje przygotowane przez instruktorkę tańca z SCK Natalię Rydwańską oraz nauczyciela wychowania fizycznego Przemysława Stempniewicza. Była więc nauka tańca towarzyskiego oraz gra w piłkę siatkową i nożną. Świetnym momentem tego dnia był również quiz terenowy. Podzieliliśmy się na kilka grup mieszanych i szukaliśmy odpowiedzi w różnych częściach naszego miasta. Najlepsza drużyna otrzymała nagrodę.

Czwartek 21.03.2019 r.

Pierwszy dzień wiosny spędziliśmy we Wrocławiu: zwiedziliśmy Ostrów Tumski, Rynek oraz inne interesujące miejsca tego cudownego miasta. Pogoda dopisała i wyjazd był bardzo udany. Po powrocie do Morawy zaczęły się przygotowania do balu w stylu retro: frędzle, kabaretki, korale - przygotowały panie, natomiast o wąsy, szelki, muszki zadbali panowie. W pałacu w Morawie zagościła elegancja i szyk. Bawiliśmy się niesamowicie. W piątek rano wyjechaliśmy do Niemiec. Relacja z drugiej części projektu już niebawem.

Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu