Festiwal na zamku Hambach
(18.09.2018)

Młodzież Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie oraz z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy wraz z opiekunami Dorotą Sierzputowską oraz Jolantą Wiktorko wzięła udział w projekcie "get together and follow democracy", który zrealizowano w dniach 13-17 września 2018 r. w Worms oraz Neustadt. Grupie z Polski partnerowała młodzież z Gimnazjum Litewskiego w Lampertheim, Szkoły im. Alfreda Delpa w Lampertheim oraz Starkenburg Gimnazjum w Heppenheim wraz z opiekunami Halmą Dölger oraz Marcelem Getrost. Projekt powstał z inicjatywy Powiatu Bergstraße, Powiatu Świdnickiego, Gminy Świdnica oraz Miasta Lampertheim.

Głównymi założeniami projektu było kształtowanie postawy oraz kompetencji obywatelskich w oparciu o wartości demokratycznej Europy. W ramach działań projektu młodzież wzięła udział w Festiwalu Demokracji na zamku w Hambach oraz licznych warsztatach artystycznych, stanowiących wstęp do dyskusji nt. przeszłości i przyszłości Europy oraz roli pokolenia młodych ludzi w procesie umacniania demokracji. Z historią zamku zapoznano się podczas zwiedzania wystawy pn. "Na górę, na zamek". Ciekawym przeżyciem było wspólne wejście na wzgórze Hambach, nawiązujące do demonstracji na rzecz demokracji i zjednoczenia kraju w roku 1832 oraz połączone z licznymi zadaniami słownymi, zręcznościowymi i plastycznymi.

Miłym akcentem projektu było uroczyste powitanie uczestników przez Starostę Powiatu Bergstraße Christiana Engelhardta i wspólna kolacja w Worms, jak również udział w spotkaniu z Burmistrzem Lampertheim Gottfriedem Störmerem, Przewodniczącą Rady Miasta Lampertheim Brigitte Stass oraz przedstawicielami prasy, podczas którego młodzież podsumowała projekt w postaci prezentacji multimedialnej.

W ramach pobytu w Niemczech młodzież miała również okazję aby zwiedzić z przewodnikiem miasto Worms oraz wzięła udział w koncercie Nico Santosa.

Koordynatorem projektu była p. Ewa Redemann z Starostwa Powiatowego Bergstraße.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Foto: Łukasz Wojak