Projekt Śladami Emila Krebsa
(28.09.2018)

W dniu 26 września o godz. 9.00 odbył się konkurs językoznawczy „Krebsomaniacy”. Zmagania konkursowe miały miejsce w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy. Z licznymi zadaniami z zakresu lingwistyki zmierzyli się uczniowie oddziałów gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Świdnickiego.

Działaniami towarzyszącymi było otwarcie wystawy pn. „Śladami Emila Krebsa” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy oraz wykłady poświęcone postaci wybitnego multilingwisty, których referentem był Eckhard Hoffmann. Udział w działaniach projektu zapowiedziało wielu wybitnych gości: Marion Ramackers Konsul ds. Kultury, Gunnar Hille Dyrektor Centrum Języków Obcych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec, Melinda Kovács - Mosbacher autorka komiksu o Emilu Krebsie oraz Hans Rombach operator kamery i producent. Konkurs został zrealizowany w ramach projektu edukacyjnego „Śladami Emila Krebsa”, który uzyskał dofinansowanie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Partnerami projektu są Powiat Świdnicki oraz Fundacja Fondazione L’Unione Europea Berlin. Celem projektu jest pobudzenie i zwiększenie zainteresowania nauką języka niemieckiego za pośrednictwem postaci historycznej wybitnego poligloty Emila Krebsa oraz zwiększenie wiedzy nt. Niemiec. Pierwszy etap projektu odbył się w kwietniu oraz maju br. W jego ramach przeprowadzono konkurs języka niemieckiego pn. „Odkryj Emila Krebsa” w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy oraz warsztaty metodyczne dla nauczycieli z zakresu innowacyjnych metod nauczania. Inspiracją dla powstania projektu był cykl spotkań z Eckhardem Hoffmannem, który od lat aktywnie angażuje się w promowanie postaci przodka. W spotkaniach uczestniczyli: Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz, Wicestarosta Zygmunt Worsa, Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz Zastępca Prezydent Szymon Chojnowski.

Monika Pasternak – Domagała