Podsumowanie targów „Zdrowie ma smak”
(05.09.2018)

W dniu 25 sierpnia 2018 r. w ramach XII Targów „Zdrowie ma smak” w Teatrze Miejskim w Świdnicy przeprowadzono akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców powiatu świdnickiego. Organizatorem był Powiat Świdnicki.

Przez pięć godzin chętni mogli wykonać takie badania jak: badania densytometryczne w kierunku osteoporozy, słuchu, USG tarczycy, USG serca, wzroku, wykonać spirometrię, badanie poziomu cholesterolu, cukru we krwi, wzroku i ciśnienia tętniczego. Nie zabrakło też porad lekarza reumatologa, który konsultował wszystkie nieprawidłowe wyniki w zakresie osteopenii lub osteoporozy, dietetyka udzielającego porad nt. zasad prawidłowego odżywiania i przeprowadzającego analizę składu ciała.

W tym roku podczas akcji profilaktycznych badań dla mieszkańców naszego powiatu przeprowadzano pomiar stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Ciekawostką były prowadzone zadania z wykorzystaniem symulatorów: alkogogli i narkogogli, które umożliwiają trzeźwej osobie widzenie otoczenia oczami osoby będącej pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Chętne osoby mogły skorzystać z lekcji udzielanych przez Pogotowie Świdnickie i nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy, a swoje umiejętności sprawdzić na specjalnym fantomie.

Ogółem przeprowadzono:
- USG tarczycy- u 66 osób -USG serca- u 22 osób - badanie wzroku – u 45 osób -cukier- u 82 , ciśnienie- u 68, cholesterol - u 48 osób -osteoporoza- 82 w tym: 41 osób miało osteopenię ,9 osób osteoporozę -porad lekarza reumatologa – 20 osób -porad dietetycznych- 34osoby -badanie słuchu – 44 osoby - spirometria- 64 -smokerlizer- 48
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za włożony trud, poświęcenie oraz ogromną życzliwość okazywaną pacjentom - personelowi medycznemu, Pani dietetyczce i przedstawicielce PSSE, którzy z poświęceniem przeprowadzali badania i udzielali konsultacji.

Realizatorami przedsięwzięcia byli:
SP ZOZ w Świdnicy, SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy, NZOZ Ars Medica w Świdnicy, PSSE w Świdnicy, CalorEAT Gabinet Dietetyczny Świdnica, Klinika Zdrowia Świebodzice, Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy Łomianki.

Opracowanie Barbara Świętek - Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych