Dzień Katyński i Dzień Sapera w Świdnicy
(18.04.2018)

Kilkaset osób wzięło udział w uroczystościach zorganizowanych z okazji 78 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się 12 kwietnia w Świdnicy pod patronatem JE KS. Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca. Organizatorami uroczystości było Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne, III Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum nr III, opiekun związków kombatanckich Tadeusz Grabowski, władze Miasta i Powiatu Świdnickiego oraz świdniccy harcerze.

Przed Dębem Katyńskim, historię mordu na polskich oficerach, policjantach, pracownikach wymiaru sprawiedliwości i innych służb, przypomniał Tadeusz Grabowski.

W uroczystościach wzięła udział dr. Teresa Gwara, córka oficera Kapitana Tadeusza Macieja Chołocińskiego oraz Prezes Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska z Wrocławia dr. Jacek Libicki. O uroczystą oprawę zadbali Harcerze z Hufca Świdnica, Orkiestra Music Label , chór Pryma Voce z III LO i MDK.

16 kwietnia natomiast uczczono Dzień Sapera w Świdnicy, organizatorem uroczystości był płk. Tadeusz Bortnik Prezes Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego, III LO i Szkoła Podstawowa 105.
Pod pomnikiem Sapera przypomniano wkład saperów w zakończenie II wojny światowej oraz ich udział w późniejszych i najnowszych konfliktach zbrojnych.

Świdnica szczególnie pamięta o saperach, dla których była domem. 21. batalion saperów wrocławskich, pułk obrony terytorialnej, 59 batalion remontowo - budowlany mieścił się w budynkach przy obecnej ul. Saperów.
Powiat Świdnicki na uroczystościach reprezentował Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz i Wicestarosta Zygmunt Worsa.