Projekt „Śladami Emila Krebsa”
(13.04.2018)

Za nami pierwszy etap projektu „Śladami Emila Krebsa”. W dniu 10 kwietnia w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy odbył się Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych „Odkryj Emila Krebsa”.

Gośćmi honorowymi konkursu byli Gunnar Hille Dyrektor Centrum Języków Obcych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec, Michael Grubert Burmistrz Gminy Kleinmachnow, Hartmut Piecha Zastępca Burmistrza, Klaus- Jürgen Warnick Wiceprzewodniczący Rady Gminy, Melinda Kovács- Mosbacher autorka komiksu o Emilu Krebsie oraz Stefan Doyé z Technikum Zawodowego z Berlina.

Uroczystego otwarcia konkursu dokonali Wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski oraz Dyrektor Szkoły Aldona Liszka. Pozdrowienia oraz życzenia sukcesów w osiągnięciach naukowych przekazał uczestnikom Gunnar Hille w imieniu Przewodniczącego Zarządu Fundacji L’ Unione Europea Jürgena Petzingera. Konkurs składał się z części pisemnej- testu znajomości języka niemieckiego i wiedzy realioznawczej oraz części ustnej, podczas której uczniowie przedstawiali plakaty oraz prezentacje multimedialne nt. postaci wybitnego poligloty Emila Krebsa. Laureatami konkursu zostały Anna Pętał z oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym (pierwsze miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych) oraz Katarzyna Chojnacka z II Liceum Ogólnokształcącego Świdnicy (pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych). Serdeczne gratulacje zwycięzcom oraz osobom wyróżnionym w konkursie złożyła Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego Alicja Synowska. Goście z Niemiec wzięli udział w spotkaniu partnerskim z Starostą Piotrem Federowiczem oraz Wicestarostą Zygmuntem Worsą, którego tematem przewodnim była współpraca w zakresie realizacji wspólnych projektów, wymian młodzieży oraz aplikowanie o środki zewnętrzne. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Szkoła będzie organizatorem konkursu językoznawczego „Krebsomaniacy” w dn. 26. Września b.r. Partnerami projektu „Śladami Emila Krebsa” są Powiat Świdnicki oraz Fundacja Fondazione L ’Unione Europea z Berlina. Celem projektu jest pobudzenie i zwiększenie zainteresowania nauką języka niemieckiego oraz zwiększenie wiedzy nt. Niemiec. Projekt jest realizowany w terminie 09.04 -27.09.2018. W jego ramach zaplanowano konkursy językowe, warsztaty metodyczne dla nauczycieli z zakresu innowacyjnych metod nauczania oraz wykłady. Projekt uzyskał dofinansowanie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.