Piknik integracyjno - rodzinny
(21.06.2017)

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy dzięki dotacji konkursowej na realizację zadania publicznego ze środków budżetu Woj. Dolnośląskiego z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych dot. ich rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2017 roku od 1 maja do 31 grudnia 2017 roku będzie realizowało projekt dla swoich podopiecznych i ich rodziców/opiekunów pn. "Każdy ma prawo do swojej niepełnosprawności" .

Zadanie będzie realizowane w terminie od 1.V.2017r. do 31.XII.2017r. na terenie miasta Świdnicy oraz 3 powiatów: świdnickiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego. I już 21 czerwca na terenie zielonym Stowarzyszenia przy ul. Słobódzkiego w Świdnicy odbędzie się Piknik integracyjno - rodzinny pn. "Zdrowie psychiczne - efektywne korzystanie z czasu wolnego" dla 200 osób - osób z niepełnosprawnością intelektualną (ONI), rodziców/opiekunów, przyjaciół Stowarzyszenia.

Przeprowadzone zostaną: gry i zabawy rekreacyjne, występy artystyczne, nauka tańca z trenerem, zajęcia z jogi, puszczanie baniek mydlanych i balonów, wspólne śpiewanie z wykorzystaniem instrumentów muzycznych, zabawy z chustą Klanza, malowanie twarzy, spotkanie z dietetykiem i wizażystką, poczęstunek z grilla ze zdrowa żywnością. Na przełomie maja i czerwca zaplanowano Dni Otwarte Placówek PSONI - OREW, ŚDS, WTZ. W trakcie realizacji projektu zaplanowano wyjścia do kina i teatru dla 90 osób. Jedną z wielu atrakcji w czasie trwania projektu będzie darmowy pokaz filmów w ŚDS w Świdnicy dla 200 osób - o osobach z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną nieprzystosowanych społecznie w lipcu i sierpniu 2017 r. " Kino pod chmurką". Kolejnym wielkim wydarzeniem będzie wycieczka autokarowa do Warszawy dla 50 osób w dniach od 04.09.-07.09.2017r., która połączy różne formy aktywizacji poprzez turystykę z możliwością obejrzenia na "żywo" zabytków Warszawy. W czasie 4 dniowej wycieczki beneficjenci zwiedzą zabytki Warszawy m.in. Stare Miasto, Wilanów, Łazienki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe, Centrum Nauki Kopernik oraz Sejm RP. W miesiącu wrześniu zorganizowany zostanie XVI Turniej Sportowy "My też potrafimy" dla 200 osób-20.09.2017 r. W turnieju udział weźmie 10 drużyn po 20 osób w każdej drużynie w wieku od 3 lat wzwyż, podopieczni placówek PSONI Koła w Świdnicy, Koła Dzierżoniów, Wałbrzych, Strzegom. Uczniowie szkół gimnazjalnych ze Świdnicy, Szkoły Specjalnej Nr 7 ze Świdnicy, 40 wolontariuszy - młodzież Gimnazjum Nr 1, 2, 3 i 4 ze Świdnicy. Każda drużyna będzie drużyną wygraną i otrzyma nagrodę w formie talonu na zakup materiałów do terapii, a każdy z uczestników otrzyma dyplom i poczęstunek. Będzie wiele konkurencji sportowych, integracyjnych, gier i zabaw. Podsumowaniem projektu będzie Konferencja pn. "Prawo do godności" dnia 16.11.2017r. dla 300 osób w Teatrze Miejskim w Świdnicy. Dla osób ZP, ONI, rodziców/opiekunów, władz miasta, powiatu świdnickiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego, województwa, Dolnośląskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, przedstawicieli PFRON i NFZ Oddział Dolnośląski, Dyrektorzy szkół i ościennych ZOZ-ów, zaproszonych gości z zaprzyjaźnionych NGO, Poradni Zdrowia Psychicznego i innych. Konferencję poprowadzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniem psychicznym - Self-Adwokaci członkowie PSONI Koła w Świdnicy, którzy będą mówić o prawach osób niepełnosprawnych zapisanych w Konstytucji RP i Konwencji ONZ. Jest to nowatorskie podejście do problemu, gdzie same osoby niepełnosprawne będą mówiły o w/w prawach, w których zwarta jest godność i tolerancja. Będzie prowadzony panel dyskusyjny przeplatany występami artystycznymi i wystawą prac plastycznych wykonanych w czasie warsztatów przez podopiecznych placówek Koła PSONI w Świdnicy. Zapewniony będzie catering dla 300 uczestników Konferencji. Każdy z uczestników otrzyma ulotkę promującą Konferencję, Stowarzyszenie i Urząd Marszałkowski Woj. Dolnośląskiego.

PSONI Koło w Świdnicy.