AKTUALNO列I

Szkolna wymiana m這dzie篡 w Powiecie 安idnickim
(17.05.2017)

W dniach 21- 24.05.2017 r. zostanie zrealizowany projekt polsko- niemiecki pn. "Przesz這嗆 i tera幡iejszo嗆- wspomnienia kszta速uj przysz這嗆. Wymiana m這dzie篡 w Powiecie 安idnickim" w ramach programu Polsko- Niemieckiej Wsp馧pracy M這dzie篡 "Zachowa pami耩 2017". Gospodarzem projektu jest Powiat 安idnicki.

W projekcie we幟ie udzia m這dzie wraz z nauczycielami ze szk馧 ponadgimnazjalnych: II Liceum Og鏊nokszta販帷ego w 安idnicy oraz Carl-von-Ossietzky-Schule w Wiesbaden. W ramach realizowanego programu m這dzie zwiedzi by造 ob霩 koncentracyjny Gross Rosen w Rogo幡icy oraz skorzysta z dost瘼nej na miejscu oferty edukacyjnej. Wa積ym aspektem projektu b璠zie nawi您anie do dzia豉lno軼i grupy opozycyjnej wobec re磨mu hitlerowskiego "Kr璕u z Krzy穎wej" podczas lekcji historii, kt鏎a odb璠zie si w domku na Wzg鏎zu w Fundacji Krzy穎wa dla Porozumienia Europejskiego. Realizacja projektu w miejscach pami璚i umo磧iwi pokazanie m這dym ludziom stosowanych form terroru nazistowskiego, poznanie przyczyn i spo貫cznego kontekstu zbrodni, ale r闚nie pojawiaj帷ych si oznak protestu i pr鏏 obalenia dyktatury. Istotnym aspektem projektu b璠zie u鈍iadomienie m這dym ludziom potrzeby pami皻ania o ofiarach terroru. Wsp鏊ne uczenie si historii ma za zadanie stworzenie odpowiednich ram dla dyskusji na temat aktualnej sytuacji polityczno-spo貫cznej Europy oraz rozwa瘸 nt. wsp鏊nej przysz這軼i. Podczas wyk豉d闚, spotka oraz zaj耩 warsztatowych m這dzie b璠zie zajmowa豉 si r闚nie problematyk ksenofobii, wykluczenia, przemocy i uprzedze. W ramach projektu zaplanowano r闚nie spotkanie m這dzie篡 z przedstawicielami Fundacji L'Unione Europea z Berlina, kt鏎a zrealizowa豉 projekt Nono nawi您uj帷y do tragicznych los闚 m這dego pokolenia ludzi pochodz帷ych z r騜nych kraj闚 Europy podczas II wojny 鈍iatowej. Projekt dofinansowa豉 Polsko- Niemiecka Wsp馧praca M這dzie篡.

Monika Pasternak-Domaga豉

|  do g鏎y  |