Sprawozdanie z XV powiatowego konkursu języka niemieckiego i wiedzy o krajach niemieckojęzycznych
(08.04.2017)

XV Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych odbył się 4 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Hotelarsko- Turystycznych w Świdnicy. W związku z obchodami jubileuszu 500-lecia reformacji głównym hasłem konkursu było: "Odkryj Marcina Lutra - Entdecke Martin Luter". Starosta powiatu świdnickiego Piotr Fedorowicz objął konkurs honorowym patronatem. Gościem honorowym konkursu był pan Gunnar Hille dyrektor Centrum Języków Obcych przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec w Berlinie.

Główne cele Konkursu to:

1. rozwijanie zainteresowań krajami niemieckojęzycznymi oraz poszerzanie wiedzy realioznawczej,

2. motywowanie do nauki języka niemieckiego oraz wzbogacanie umiejętności językowych,

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół powiatu świdnickiego. W tym roku udział wzięli uczniowie ( 29 uczestników) z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego: I LO, II LO, III LO w Świdnicy, ZS Ekonomicznych, ZS Mechanicznych, ZS Budowlano-Elektrycznych, ZS Hotelarsko- Turystycznych w Świdnicy. Ponad to zaprosiliśmy w tym roku do udziału także uczniów szkół gimnazjalnych, którzy ochoczo przyjęli zaproszenie. 20 uczniów z sześciu gimnazjów powiatu świdnickiego: z Gimnazjum im Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym, ze Społecznego Gimnazjum w Świdnicy, z Publicznego Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach, z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, z Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej oraz z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu rywalizowało w części pisemnej, a następnie w części finałowej, gdzie prezentowali przygotowane plakaty na temat Marcina Lutra. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych przedstawili w drugiej części konkursu prezentację multimedialną pod hasłem: "Odkryj Marcina Lutra - Entdecke Martin Luter", podczas których wykazali się pomysłowością, szczegółową znajomością tematu oraz bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego. Uczestnicy konkursu po raz kolejny potwierdzili wysoki poziom wiedzy realioznawczej o krajach niemieckojęzycznych, chociaż zgodnie stwierdzili, iż test był bardzo trudny. Przyznali, że udział w konkursie to duże wyzwanie wymagające wielu przygotowań. Podczas imprezy była okazja do wielu rozmów nieformalnych podczas przerwy kawowej przygotowanej przez uczniów ZSH-T pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych: E. Młynarczuk i E.Rudownik. Dzięki oprawie estetycznej i gastronomicznej konkursu, tradycyjnie udało nam się stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Organizatorki konkursu Beata Krzysztofik i Małgorzata Tomczyk pozyskały licznych sponsorów nagród. Wszyscy uczestnicy otrzymali niepowtarzalne dyplomy ufundowane przez powiat świdnicki.

Sponsorami nagród byli:
18. Strefa urody
19. Salon urody Gabriel Professional
20. ZAKŁAD FRYZJERSKI - Usługi fryzjerskie Iwona Paterak

Lista uczniów szkół ponadgimnazjalnych nagrodzonych w konkursie:
I miejsce: Oliwia Drozdowicz I LO w Świdnicy II LO w Świdnicy
II miejsce: Julia Gillmaier I LO w Świdnicy
III miejsce: Michał Pfanhauser II LO w Świdnicy
IV miejsce: Robert Milke III LO w Świdnicy
V miejsce: Dawid Król ZSM w Świdnicy
VI miejsce: Oliver Lipiński ZSB-E w Świdnicy
VII miejsce: Paulina Zajko-Ignatowicz II LO w Świdnicy