AKTUALNO列I

„Bright Smile, Bright Future”, czyli „L郾i帷y u鄉iech- jasna przysz這嗆”
(19.01.2017)

Powiat 安idnicki wsp鏊nie z Colgate-Palmolive w 安idnicy postanowi po陰czy si造
w walce z pr鏂hnic w鈔鏚 najm這dszych mieszka鎍闚 naszego powiatu. Niestety jak pokazuj badania stan uz瑿ienia u dzieci nie jest dobry i pozostawia wiele do 篡czenia.

Dzieci rzadko bywaj pacjentami gabinet闚 dentystycznych, a wizyty stomatologiczne zwi您ane s g堯wnie z leczeniem dolegliwo軼i b鏊owych b璠帷ych powik豉niami nieleczonej choroby pr鏂hnicowej. W naszym kraju nadal pokutuje przekonanie, 瞠 z瑿y mleczne nie wymagaj leczenia, gdy ulegn wymianie. Tymczasem a 87 % 6-latk闚 obj皻ych badaniami w ca貫j Polsce powinno mie leczone z瑿y mleczne, a przecie trzeba tak niewiele, aby mie pi瘯ny i l郾i帷y u鄉iech. Firma Colgate-Palmolive Manufacturing (Poland) Sp. z o.o. z siedzib w 安idnicy nie tylko produkuje pasty do z瑿闚 i p造ny do p逝kania jamy ustnej, lecz postanowi豉 i嗆 dalej, a mianowicie opracowa豉 globalny program profilaktyki stomatologicznej pod nazw „Bright Smile, Bright Future” adresowany do dzieci na ca造m 鈍iecie, w tym tak瞠 najm這dszych mieszka鎍闚 naszego powiatu. Przedmiotem projektu realizowanego przez Starostwo oraz firm Colgate, jest szeroko poj皻a edukacja zdrowotna w zakresie higieny jamy ustnej w鈔鏚 dzieci w wieku 5-6 lat, ich rodzic闚 oraz nauczycieli przedszkolnych w plac闚kach o鈍iatowych. Wsp鏊nie z Powiatem 安idnickim rozszerzono go o bezp豉tne przegl康y stomatologiczne i fluoryzacj z瑿闚, kt鏎e zosta造 poprzedzone wizytami edukacyjnymi w gabinetach stomatologicznych. Projekt „Bright Smile, Bright Future” rozpocz瘭i鄉y w pa寮zierniku 2016 r. i do ko鎍a stycznia br. obj瘭i鄉y nim a 520 dzieci z 20 przedszkoli w Gminie Dobromierz, 安iebodzicach oraz w 安idnicy. Udzia w projekcie jest ca趾owicie dobrowolny i mo磧iwy jest po uzyskaniu zgody rodzic闚 i wype軟ieniu ankiety nt. higieny jamy ustnej u dzieci. Ambasadorzy zdrowia z firmy Colgate-Palmolive rozmawiaj z dzie熤i o prawid這wym myciu z帳k闚, ucz jak prawid這wo je szczotkowa oraz pos逝giwa si nici dentystyczn, a wszystko to na du篡m modelu ludzkiej szcz瘯i. Edukatorzy, poprzez projekcj filmu, wprowadzaj dzieci do krainy Z瑿olandii, aby mog造 zapozna si z istniej帷ymi zagro瞠niami wywo逝j帷ymi pr鏂hnic. Ambasadorzy prowadz interesuj帷e rozmowy oraz gry i zabawy edukacyjne, w kt鏎ych dzieci bardzo ch皻nie uczestnicz. Jednak najwi瘯sz atrakcj i prze篡ciem dla dzieci jest niew徠pliwie wizyta Doktora Z帳ka, kt鏎y bawi帷 si weso這 z dzie熤i utrwala zdobyt wiedz. W p騧niejszym czasie dzieci wsp鏊nie z nauczycielami udaj si na um闚ion wizyt edukacyjn do gabinet闚 dentystycznych NZOZ „Dentalium” w 安idnicy dr Jolanty Kowal. Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym ma nie tylko znaczenie zdrowotne, ale przede wszystkim zapoznawcze i edukacyjne. To w豉郾ie ona decyduje o wykszta販eniu pozytywnego nastawienia do leczenia stomatologicznego w 篡ciu doros造m. W kolejnym etapie u dzieci dokonywany jest przegl康 stomatologiczny, z kt鏎ego rodzice dzieci uczestnicz帷ych w projekcie otrzymuj karty z ocen stanu uz瑿ienia ich dziecka oraz informacje dotycz帷e dalszego post瘼owania. Projekt „Bright Smile, Bright Future”, kt鏎y uruchomili鄉y w powiecie 鈍idnickim w 2016 r. b璠zie kontynuowany sukcesywnie r闚nie w roku bie膨cym zar闚no w 安idnicy, jak i innych gminach. Ponadto przewidywane s kolejne spotkania dzieci z edukatorami zdrowotnymi z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w 安idnicy, kt鏎zy utrwal wiedz dzieci z zakresu dbania o higien jamy ustnej naszych milusi雟kich.

Barbara 安i皻ek
Wydzia Zdrowia i Spraw Spo貫cznych