Wymiana polsko - niemiecka uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych
(16.12.2016)

W dniach 26.11.2016-03.12.2016 13 uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych wraz z nauczycielkami Jolantą Sajdak i Dorotą Szymik uczestniczyli w wymianie uczniowskiej w Gelsenkirchen. Partnerstwo szkół trwa od 2010 roku i, jak podkreślił dyrektor Berufskolleg fur Technik und Gestalltung, daje obu szkołom możliwość lepszego poznania Europy, funkcjonowania szkół i zaprzyjaźniania się z rówieśnikami i ich krajem.

Jak co roku Świdnickich uczniów powitała w imieniu władz miasta Burmistrz Martina Rudowitz. W programie wymiany znalazło się wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie stadionu Veltins Arena drużyny piłkarskiej Schalke 04, wyjazd na Targi Motoryzacyjne "Essener Motorsshows", wycieczka do Munster, udział w lekcjach czy wyjście na basen. W ramach projektu uczniowie odbyli 2 dniowe praktyki na tokarkach CNC, poprowadzone przez nauczyciela Maika Pekelsena. Pełni wrażeń oraz z nastawieniem, że już za rok będą mogli spotkać się z kolegami z partnerskiej szkoły, uczniowie z Mechanika wrócili do Świdnicy. Wymiana odbyła się w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Dzięki wymianie uczniowie mieli okazję rozwijać swoje umiejętności językowe oraz poznawać kulturę, tradycję i codzienne życie niemieckich rodzin. We wrześniu 2017 r. z rewizytą przyjadą uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły do Świdnicy.

Zespół Szkół Mechanicznych