Wymiana uczniów ze świdnickiego "mechanika"
(11.10.2016)

Po raz kolejny 13 uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych wraz z opiekunami Anna Foryś -Musik i Dorota Schab, wyjechało z wizytą partnerską do Bad Kissingen do Staatliche Berufsschule w ramach wymiany uczniowskiej (24.09.2016-01.10.2016) Głównym celem wizyty są praktyki w tamtejszych warsztatach samochodowych.

W tym roku uczniowie praktycznie mogli sprawdzić się w serwisie: Opel, Audi Mercedes, VW, w warsztatach Bundeswehry i w Stadtbauamt. Uczniowie pracowali na najnowszych modelach samochodów, sprawdzając zdobytą w szkole wiedzę. Wszystkie firm potwierdziły, że z chęcią przyjęliby naszych uczniów na dłuższe praktyki, ponieważ są bardzo dobrze przygotowani i pracują z dużym zaangażowaniem. Potwierdzeniem są zaświadczenia o odbytych praktykach, jakie uczniowie otrzymują. Mieszkaliśmy, już tradycyjnie, w miasteczku garnizonowym Lager Hammelburg w koszarach. Było to ogromne przeżycie dla uczniów, ponieważ z bliska mogli zobaczyć jak wygląda struktura wojska oraz poznać metody szkoleń. Na terenie jednostki jest bardzo dużo atrakcji, z których skorzystali nasi uczniowie min.: kryty basen, kręgle, doskonale wyposażona siłownia itp. Natomiast w szkole uczniowie wzięli udział w zajęciach lekcyjnych-warsztatowych, gdzie mogą sprawdzić min. swoja znajomość języka, ale również dostrzec różnice w systemie szkolnictwa. Mieliśmy również czas na poznanie Bad Kissingen oraz małego miasteczka Hammelburg. Dużą atrakcją był wyjazd do jednej z najstarszych kopalni rudy żelaza: Erzbergbau in Aalen-Wasseralfingen. Tam uczniowie dowiedzieli się jak wydobywało się rude żelaza i do czego była i jest wykorzystywana. Zwiedziliśmy również piękne miasto Würzburg z twierdzą Marienburg.

Od kilku lat podróżujemy do naszej partnerskiej szkoły pociągami. Bardzo ciekawa przygoda - szybko i tanio dotarliśmy na miejsce, chociaż do przejechania mieliśmy ponad 700km. Warto spróbować, polecamy.

Zespół Szkół Mechanicznych