AKTUALNO列I

X jubileuszowe Targi „Zdrowie ma smak”
(08.09.2016)

W tym roku, w dniach 8-10 wrze郾ia przypada okr庵造 jubileusz X Targ闚 „Zdrowie ma smak” organizowany w ramach Dni 砰wno軼i Prozdrowotnej i Regionalnej. Z tej okazji organizator Powiat 安idnicki wsp鏊nie z Miastem 安idnica i Gmin 安idnica przygotowa dla mieszka鎍闚 bardzo bogaty program. Nowo軼i jest fakt, 瞠 po raz pierwszy impreza trwa b璠zie 3, a nie jak dotychczas 2 dni.

Od czwartku czeka b璠zie na odwiedzaj帷ych najliczniejsza w historii targ闚 grupa ponad 70 wystawc闚 z 篡wno軼i wytwarzan metod tradycyjn, bez sztucznych dodatk闚, polepszaczy i wsz璠zie obecn chemi. B璠 to go軼ie z ca貫j Polski, w tym z partnerskich powiat闚 這wickiego, tatrza雟kiego i kartuskiego oraz go軼ie z Czech, kt鏎zy b璠 prezentowa m.in. kuchni molekularn.

Zakupi b璠zie mo積a wiele bardzo atrakcyjnych produkt闚 i smako造k闚 jak sery, kiszonki, pieczywa, wyroby w璠liniarskie. Nie zabraknie r闚nie r騜nych gatunk闚 miod闚 i przypraw, olej闚, syrop闚 zio這wych, wszelkich przetwor闚 owocowo-warzywnych oraz 鈍ie篡ch owoc闚.

Po raz pierwszy na targach go軼i b璠ziemy ciekawych wystawc闚 zrzeszonych w lokalnych Grupach Dzia豉nia m.in. LGD „Gromnik” ze Strzelina oraz LGD „Szlakiem Granitu” ze Strzegomia, kt鏎zy serwowa b璠 wiele rodzaj闚 pierog闚 m.in. z serem w璠zonym, szpinakiem, z mi瘰em wo這wym, kapust i serem oraz kaszank swojsk z kapust.

Lokalni restauratorzy zaprezentuj swoje specja造 takie jak: zupa krem z pomidor闚, sa豉tki fit, pasztety, w璠zone sery, mi瘰a, pstr庵i i karpie.

Nie zabraknie te „s這dko軼i”, czyli obwarzank闚, pierniczk闚, dietetycznych ciasteczek, pralinek i tartaletek.
Tradycyjnie nie mo瞠 zabrakn望 r闚nie tw鏎c闚 z r瘯odzie貫m, a w鈔鏚 nich takie pere趾i jak artystyczne deski do krojenia, wyroby ludowe z drewna, ceramika r璚znie wypalana u篡tkowa i artystyczna, wiklina, bi簑teria w豉snor璚znie robiona z drewna, kamieni i szk豉.

HISTORIA TARG紟

Zacz窸o si od pomys逝 pracownik闚 Wydzia逝 Zdrowia Starostwa Powiatowego w 安idnicy, by zacz望 promowa prawid這wy styl od篡wiania, umo磧iwi mieszka鎍om powiatu nabycia zdrowej 篡wno軼i, zach璚i do dbania o swoje zdrowie poprzez umo磧iwienie wykonania bezp豉tnych bada profilaktycznych.

Zacz窸o si skromnie w pa寮zierniku 2007 r. od konferencji „Zdrowie ma smak -Porozmawiajmy o 篡wieniu”, podczas kt鏎ej edukowali鄉y s逝chaczy nt. zasad prawid這wego od篡wiania, prezentowali鄉y najnowsze trendy kuchni fusion, oraz informowali鄉y o wp造wie suplement闚 diety na profilaktyk chor鏏 cywilizacyjnych.

Chc帷 uzupe軟i ofert konferencji zaproponowali鄉y wystawcom, aby zaprezentowali zdrow 篡wno嗆. Nasze zaproszenie przyj窸o w闚czas 3 lokalnych producent闚 篡wno軼i: RSP Bole軼in, Ogrodnicza Grupa Producent闚 „Malsad”, Powiatowe Zrzeszenie Pszczelarzy w 安idnicy oraz firma Nutricia.

Z ka盥ym rokiem przybywa這 wystawc闚, wielu z nich polubi這 鈍idnicki Rynek, kt鏎y sta si sta造m miejscem targ闚 oraz 篡czliw atmosfer towarzysz帷 imprezie. Od 2008 r. corocznie go軼imy producent闚 篡wno軼i z powiat闚 partnerskich: tatrza雟kiego, 這wickiego i kartuskiego.

Zacz瘭i鄉y te wzbogaca program imprezy. Od czterech lat targom towarzyszy panel sportowo-rekreacyjny realizowany przez LZS 安idnica, adresowany szczeg鏊nie do dzieci i m這dzie篡, imprez zacz窸y u鈍ietnia wyst瘼y, szczeg鏊nie lokalnych zespo堯w artystycznych, a w roku ubieg造m go軼ili鄉y go軼i z Indonezji.

Dzi瘯i wsp馧pracy z SP ZOZ 安idnica i innymi podmiotami leczniczymi dzia豉j帷ymi w Powiecie 安idnickim z roku na rok oferowano coraz wi瘯szy panel bezp豉tnych bada profilaktycznych i konsultacji specjalistycznych. W tym roku ta towarzysz帷a targom, ciesz帷a si bardzo du篡m zainteresowaniem mieszka鎍闚 oferta jest wyj徠kowo bogata i atrakcyjna. Po raz pierwszy go軼imy na targach firm Polpharma w ramach akcji Strefa na zdrowie, gdzie b璠zie mo積a skorzysta z konsultacji lekarzy kardiolog闚, okulist闚 i dermatolog闚.

Barbara 安i皻ek
Wydzia Zdrowia i Spraw Spo貫cznych