„Gole dla partnerstwa i integracji”
(01.07.2016)

W terminie 25-28.06.2016 został zrealizowany projekt pn. „Gole dla partnerstwa i integracji. Sport jest międzynarodowy. Niemiecko-polska wymiana młodzieży”. W działaniach projektu wzięły udział dwie młodzieżowe drużyny piłki nożnej reprezentujące Powiat Świdnicki wraz z trenerami: Damianem Błaszczykiem oraz Pawłem Madalińskim.

W ramach projektu odbyły się niemiecko-polskie mecze przyjaźni na stadionie w Bürstadt. Mecz drużyn dziewczęcych zakończył się zwycięstwem dziewcząt z FSG Bensheim. Drużyna chłopców z Powiatu Świdnickiego rozegrała dwa zwycięskie mecze z drużynami Powiatu Bergstraße oraz RW Walldorf. Wszyscy zawodnicy zostali uhonorowani medalami pamiątkowymi przez Starostę Powiatu Bergstraße Christiana Engelhardta. Podczas pobytu w Weinheim uczestnicy projektu wzięli udział w spotkaniach z długoletnim trenerem Bundesligi Eckhardem Krautzunem, który podzielił się z młodzieżą wiedzą i doświadczeniem. Młodzi piłkarze spotkali się także z przedstawicielami klubu sportowego TSV Auerbach, którzy zaprezentowali projekt pn. „Integracja przez sport”, który nakierowany był na pomoc uchodźcom. Nie zabrakło również okazji do wzajemnego poznania się i nawiązania kontaktów. Podczas wspólnych dyskusji, gier i zabaw integracyjnych młodzież z Polski i Niemiec mogła się lepiej poznać i wspólnie obejrzeć mecz piłkarski aktualnie odbywających się Mistrzostw Europu UEFA. Ostatnie spotkanie w ramach projektu zostało poświęcone podsumowaniu pobytu i omówieniu planów spotkań o podobnym charakterze, które zostaną przeprowadzone w najbliższej przyszłości. Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Monika Pasternak-Domagała