Noc z biologią w II LO
(14.06.2016)

10 czerwca w godzinach od 15:00 do 21:00 odbyła się kolejna edycja Świdnickiej Nocy z Biologią. Sponsorami, dzięki którym mogła się odbyć Świdnicka Noc z Biologią byli:
I Oddział Banku Zachodniego WBK w Świdnicy
Bank Spółdzielczy w Świdnicy
STAL - BUD Sp. z.o.o

Naszą ideę wsparło Starostwo Powiatowe - wypożyczając na czas ŚNB dystrybutory wody oraz Nadleśnictwo Świdnica, które udostępniło mikroskopy niezbędne do zajęć. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc w propagowaniu wiedzy i promowaniu Świdnicy. Po rejestracji uczestników nasi uczniowie wcielili się w rolę przewodników i oprowadzili zaproszonych kolegów po budynku szkoły. Następnie wszyscy zebrali się w auli, gdzie odbyła się inauguracja II. Świdnickiej Nocy z Biologią, której dokonali: Dyrektor ZSO - Jacek Iwancz oraz Koordynator Świdnickiej Nocy z Biologią ze strony Uniwersytetu Wrocławskiego - dr Ewa Stefańska - Krzaczek.

Naszym gościem specjalnym była Pani Iwona Brożyna - Kierownik Działu Obsługi Klienta z I Oddziału Banku Zachodniego WBK w Świdnicy.

Gościliśmy w tym roku pasjonatów biologii wraz z opiekunami z następujących szkół :

• Gimnazjum Nr1 im. Sybiraków w Świebodzicach

• Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie

• Publiczne Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy -Tetmajera w Marcinowicach

• Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym

• Gimnazjum Nr1 w Jaworzynie Śląskiej

• Gimnazjum Nr1 im. Marii Kunic w Świdnicy

• Gimnazjum Nr 4 im. Noblistów Polskich w Świdnicy

• Gimnazjum Katolickie w Świdnicy

Odwiedzili nas także uczniowie wraz z opiekunami ze świdnickich szkół ponadgimnazjalnych z:

• I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza

• III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie

• Zespołu Szkół Budowlano - Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego

II Liceum Ogólnokształcące reprezentowała siedemdziesięcioosobowa grupa uczniów
z klas biologiczno - chemicznych, matematycznych, matematyczno - przyrodniczych
i humanistycznych oraz tegoroczne absolwentki z IIIB. Grupę najmłodszych uczestników stanowiło rodzeństwo uczniów i dzieci pracowników szkoły. Łącznie w II. Świdnickiej Nocy z Biologią brało udział 250. uczniów i czternaścioro opiekunów grup oraz nauczyciele i pracownicy II LO - Zofia Skowrońska -Wiśniewska, Beata Dratwa, Barbara Trojanowska-Butmankiewicz, Agnieszka Grymek, Alicja Stawarz, Honorata Kierul, Urszula Brzeźniak-Mirecka, Renata Zapart-Dec, Iwona Juźwa, Jolanta Wnętkowska, Tomasz Pietrzak a także sympatycy i przyjaciele II LO - Tomasz Zarzycki i Eugeniusz Grzesik oraz organizatorzy ŚNB - dyrektor Jacek Iwancz i koordynator ŚNB Beata Misiewicz. II Świdnicką Noc z Biologią prowadzili pracownicy, doktoranci, licencjaci i studenci Wydziału Nauk Biologicznych i Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego. Przygotowali dla uczniów wykłady, warsztaty i prezentacje oraz liczne zadania. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników. Na niektórych z nich można było spróbować ziołowej herbaty lub samemu skomponować własną mieszankę, na innych uczestnicy samodzielnie wykonywali gipsowe modele kopalnych zwierząt lub określali płeć na podstawie kości czaszki i miednicy. Uczniowie chętnie konstruowali latające machiny naśladując rozwiązania nasion roślin. Podczas zajęć zatytułowanych - "Mózg (niekoniecznie) prawdę Ci powie" - testowali wiarygodność własnego mózgu a na" Zadomowionych bakteriach" dowiedzieli się, że tak naprawdę nigdy nie jesteśmy samiJ. Tematyka owadów była poruszana na dwóch różnych zajęciach, w dwóch różnych aspektach. Jak rozpoznać drzewa i krzewy i czy bliskie kontakty z nimi są zdrowe? omawiano na zajęciach - "Drzewa pod lupą"; zaskakujące wiadomości o owocach przekazano na zajęciach - "Czy pomidor jest jagodą?". Tajniki sporządzania preparatów mikroskopowych i techniki rysunku biologicznego zaprezentowano na "Makro zajęciach z mikroskopowania". Poznawszy mikrobiologiczną historię pijaństwa wszyscy chcieli wiedzieć - "Jak przeżyć na Marsie?". Należy wspomnieć, że równie chętnie jak uczniowie, w zajęciach uczestniczyli także nauczyciele. W przerwach pomiędzy zajęciami można było zagłębić się w lekturze czasopism popularno - naukowych o tematyce biologicznej, bogatą wystawę w korytarzu szkoły przygotowały nauczycielki biblioteki- panie Maryla Szymańska i Iwona Tomaszewska. Nad zdrowiem wszystkich uczestników czuwała pani pielęgniarka - Monika Besser a nad porządkiem w całym obiekcie - wszyscy pracownicy obsługi. Wszystkim uczestnikom II. Świdnickiej Nocy z Biologią serdecznie dziękuję. Szczególne podziękowania kieruję do uczniów z klasy IIB i IB z II. LO za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu i przebiegu Nocy z Biologią.

Koordynator Świdnickiej Nocy z Biologią - Beata Misiewicz