15 lat współpracy
(30.05.2016)

Podsumowanie 15 lat współpracy, plany na przyszłość, symboliczna lampka szampana, tor, życzenia i … "Mazurek Dąbrowskiego" na jazzową nutę. Tak w Krzyżowej Powiat Świdnicki świętował 15 lat współpracy z niemieckim partnerem z Powiatu Bergstrasse.

Obaj starostowie zgodnie stwierdzili, że fundamentem współpracy była i powinna pozostawać młodzież. Wchodząc na teren fundacji zauważyłem żegnającą się młodzież z Polski, Niemiec i Ukrainy. Słychać było słowa "do zobaczenia" i wiele innych ciepłych zdań. Widać, że to młodzież jest naszą przyszłością i to oni najwięcej korzystają na wzajemnych kontaktach - mówił do przybyłych Starosta Bergstrasse Christian Engelhardt. O tym jak ważna jest wymiana młodzieży mówił także Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz. Liczbę uczniów, sportowców czy członków zespołów folklorystycznych objętych wymianą śmiało możemy liczyć już w tysiącach. Według mnie to najlepiej wydane pieniądze z budżetów naszych powiatów czy z budżetów innych instytucji i fundacji. Głos zabrał także gospodarz obiektu prezes Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego Rafał Borkowski, który podkreślił wagę Krzyżowej w kontaktach polsko-niemieckich.

Kolejnym elementem obchodów było odnowienie umowy partnerskiej przez starostów i przewodniczących rad powiatu oraz niespodzianka w postaci krótkiego recitalu niemieckich jazzmanów z zespołu "Die Original Blütenweg - Jazzer". Miłą niespodzianką dla przybyłych gości było odegranie przez zespół Hymnu Polskiego w jazzowej aranżacji.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy