XIII Festiwal Nauki w Zespole Szkół Mechanicznych w świdniccy - "Nie wszystko złoto co się świeci"
(30.03.2016)

Kolejny Festiwal już za nami! 13 edycja Festiwalu Nauki w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbyła się 17 marca 2016 roku w murach naszej szkoły. W części oficjalnej rozpoczynającej Festiwal głos zabrali znamienici goście przybyli na imprezę: Prezydent Miasta Świdnica Beata Moskal-Słaniewska oraz Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz. Głos zabrał również dyrektor szkoły Krzysztof Anklewicz, który ogłosił otwarcie Festiwalu.

Wykład inauguracyjny "Minerały droższe od złota" wygłosił profesor zwyczajny doktor habilitowany Janusz Janeczek z Katedry Geochemii, Mineralogii i Pentrografii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pan profesor mówił niezwykle ciekawie o pierwiastku takim jak bastetyt, niezwykle cennym, trudno dostępnym i strategicznym oraz o innych rzeczywiście cenniejszych od złota. Kolejnym niezwykły wykładem, na którym można było zobaczyć i dotknąć różne formy minerałów zawierających złoto wygłosił doktor inżynier Paweł Zagożdżon z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Tematem wykładu były "Kopalnie złota od starożytnego Egiptu do współczesności". Pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych, mgr inżynier Tadeusz Kandesef i mgr inżynier Tomasz Mazur, zaprezentowali swój wykład pt.: "Z wykrywaczem historii w Górach Stołowych," w którym opowiedzieli fascynującą historię z czasów II wojny światowej, a której początkiem było znalezienie w Górach Stołowych maleńkiej części od silnika samolotu typu Messerschmidt. Słuchacze dowiedzieli się również, że tajemnicze obiekty widziane z lotu ptaka, to nic innego jak wojskowe forty nawet z XIII wieku. Kolejną atrakcja wykładu była piosenka z gitarowym podkładem muzycznym w wykonaniu pana Tadeusza Kandesefa. Zamek Książ kryje wiele niesamowitych tajemnic. O "Skarbach Dolnego Śląska" bardzo ciekawie opowiadała pani Magdalena Woch, wiceprezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless w Zamku Książ. "Złoto zamknięte w dwóch kołach" wykład i pokaz niezwykłych pojazdów i niezwykłych wyczynów, które są dziełem ich jeźdźców i ich niesamowitych maszyn. Mowa oczywiści o motocyklach, które we współczesnym świecie przekraczają wszelkie bariery i prawo powszechnego ciążenia. Wykład i pokaz został wygłoszony przez Krzysztofa Pamułę, nauczyciela anglistę naszej szkoły oraz dwóch uczniów naszej szkoły, pasjonatów dwóch kółek i sportów motocyklowych. "Kamienna Rzeźba" - pod tym tajemniczym tytułem ukrywał się Paweł Sawicki, kulturysta, absolwent Zespołu Szkół Mechanicznych, zdobywca wielu złotych krążków w kulturystyce, uczestnik misji w Afganistanie. Festiwal, choć oznaczony liczbą 13 był bardzo szczęśliwy i niezwykle interesujący, wydarzenia Festiwalowe na długo pozostaną w pamięci, ze względu na swoją niecodzienną tematykę. Piękna, słoneczna pogoda podkreślała wyjątkowość tego dnia, a uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych licznie odwiedzający naszą szkołę, utwierdzali organizatorów imprezy w celowości podejmowanego trudu. Do zobaczenia za rok.

Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy