Granitowy Stefan Żeromski przed strzegomskim LO
(08.03.2016)

Pomnik patrona szkoły - Stefana Żeromskiego - będzie miał prawie 3 metry wysokości, wagę 4 ton i zostanie wykonany ze strzegomskiego granitu. Stanie w ogrodzie przed budynkiem LO już za kilka miesięcy. Skąd ten pomysł?. „24 września 2016 r. odbędzie się VI Zjazd Absolwentów LO.

Będzie to okazja, aby w sposób szczególny uczcić patrona szkoły – Stefana Żeromskiego. Pomysłem udało mi się zarazić strzegomskiego rzeźbiarza Jerzego Zyska, który wykona nieodpłatnie pomnik. Blok ze strzegomskiego granitu ufunduje wspaniała rodzina absolwentów LO: Natalia Gromiec, Tomasz Gromiec oraz Beata Ślemp (Kamieniarstwo D.&J. Gromiec) – wyjaśnia dyr. Tomasz Marczak. Będzie to pierwszy w Polsce granitowy pomnik Stefana Żeromskiego zlokalizowany przy szkole noszącej jego imię i posiadający tak imponujące wymiary. Nie zabraknie również dolnych lamp, które oświetlą postać pisarza. Obecnie wykonawca rzeźby - Jerzy Zysk - przygotowuje styropianowy model, który stanie się punktem wyjścia do prac w twardym, strzegomskim granicie. Tutaj nie będzie już miejsca na pomyłkę lub korektę. Natomiast o przygotowanie bloku granitowego, który będzie miał strukturę chropowatą zadba Tomasz Gromiec. Montaż pomnika odbędzie się już w sierpniu, a oficjalne odsłonięcie podczas VI Zjazdu Absolwentów LO. Honorowymi uczestnikami tego wydarzenia będą przedstawiciele Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie, którzy zostali zaproszeni przez dyrektora szkoły.

Ilustracja: Jerzy Zysk
Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu