VII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej w świebodzickim LO pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej pani Anny Zalewskiej i Burmistrza Miasta Świebodzic - pana Bogdana Kożuchowicza.
(29.01.2016)

Już od wielu lat w świebodzickim liceum kładzie się nacisk na edukację europejską i wiedzę o świecie, dlatego odbywający się 21.01.2016r. już po raz siódmy Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej był świetną okazją do sprawdzenia swoich umiejętności. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej i Burmistrza Świebodzic - Bogdana Kożuchowicza. Konkurs przygotowali uczniowie z kl. IIIa Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach pod opieką pani profesor Ireny Horbaczewskiej i pani dyrektor Doroty Ciołek.

Pytania konkursowe ułożyli uczeń z kl. Ia Łukasz Cisoń oraz Dominika Myrt i Ada Kujat z kl. IIIa. Formuła konkursu była taka sama jak w poprzednim roku. A mianowicie był to konkurs drużynowy, w którym wzięli udział tylko uczniowie ze szkół gimnazjalnych. Drużynę tworzyło trzech uczniów. Etap 1 - Test wiedzy - pytania ogólne z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej (drużyna wspólnie wypełniała jeden test). Etap 2- Turniej wiedzy - odpowiedzi ustne. Pytania miały zróżnicowany poziom trudności, trzeba było wykazać się wiedzą z zakresu geografii, historii a także polityki Unii Europejskiej. Nagrody dla finalistów i wszystkich uczestników ufundowali: Rada Rodziców LO w Świebodzicach oraz Poseł Anna Zalewska i asystent pani poseł Łukasz Apołenis. W rywalizacji wzięli udział uczniowie ze świebodzickich gimnazjów: Gimnazjum nr 1- Anna Rajca, Julia Dubina, Klaudia Smolińska; Gimnazjum nr 2- Alicja Farej, Natalia Moskwa, Michał Konieczny; Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych- Mateusz Kaczmarek, Kacper Pitwor, Karol Melańczuk oraz Społecznego Gimnazjum Akademickiego- Maciej Śliwowski, Daniel Kozar i Filip Brzeziak. Pytania nie należały do najłatwiejszych, ale wszyscy uczestnicy wykazali się olbrzymią wiedzą z zakresu problematyki europejskiej, dlatego też rozgrywka była pełna emocji. Oprócz uczniów naszego liceum, zmagania uczestników obserwowali goście: Wiceburmistrz Świebodzic Krystian Wołoszyn, radna Świebodzic Zofia Marek, asystent Poseł Anny Zalewskiej - Łukasz Apołenis i dyrektor ZSI Magdalena Stąpor- absolwenci naszego liceum. Po zaciętej rywalizacji miejsca na podium zajęły następujące drużyny:

I miejsce Gimnazjum nr1 w Świebodzicach
II miejsce Społeczne Gimnazjum Akademickie w Świebodzicach
III miejsce Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach
IV miejsce Zespół Szkół Integracyjnych w Świebodzicach.

Nie tylko laureaci, ale wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Podziękowania trafiły także do opiekunów przygotowujących uczniów do konkursu. Na każdego czekał także słodki poczęstunek. Uczestnikom podobał się przebieg konkursu i przede wszystkim jego tematyka. Członkostwo Polski w UE jest rozwojową dziedziną, cieszymy się więc, że młodzi ludzie są tym zainteresowani. Gratulujemy zwycięzcom i do zobaczenia za rok.

LO w Świebodzicach