Wyróżnienie dla Karoliny Kluj ze strzegomskiego LO w XI Dolnośląskim Konkursie Literackim "O Laur Złotego Pióra"
(14.12.2015)

Po raz kolejny uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Literackim o Laur Złotego Pióra "My Polacy - My Dolnoślązacy", którego organizatorami byli: Wrocławskie Liceum Salezjańskie, redakcja "Gościa Niedzielnego", Urząd Miasta Wrocławia, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, a patronaty nad konkursem sprawowali: Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Cezary Przybylski, Dolnośląski Kurator Oświaty - Beata Pawłowicz, Prezydent Miasta Wrocławia - Rafał Dutkiewicz, Arcybiskup Metropolita Wrocławski - ks. Józef Kupny, Biskup Świdnicki - ks. Ignacy Dec, Inspektor Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu - ks. Alfred Leja i Biskup Legnicki - ks. Zbigniew Kiernikowski.

Z kolei mecenat nad Dolnośląskim Konkursie Literackim "O Laur Złotego Pióra" konkursem objął prof. Jan Miodek. Miło nam poinformować, że Karolina Kluj - uczennica klasy IIIa Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu w tegorocznej edycji tego konkursu zdobyła wyróżnienie za pracę na temat: Kultura to rzecz zdobywana, a nie dziedzictwo. To nauczenie się nowego języka. To nie wyprawa na Marsa, ale docieranie do początków naszej cywilizacji (Zbigniew Herbert). Twoje rozważania o trudach uczestnictwa w kulturze i pożytkach, jakie z niego płyną, w przeddzień przejęcia przez Wrocław roli Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO. Osiągnięcie to cieszy, tym bardzie, że w konkursie brało udział ponad 200 uczestników. O wyróżnieniu Karolina dowiedziała się 30 listopada br. Natomiast wręczenie nagród odbyło się 3 grudnia w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza. Nasza laureatka w swojej pracy, którą zgodnie z tematem przewodnim konkursu zatytułowała "Wrocław miastem wspólnego dziedzictwa", czerpała inspiracje z życia i dokonań byłych mieszkańców Wrocławiu, m.in.: Tadeusza Różewicza, Henryka Tomaszewskiego czy Edyty Stein. Jak sama mówi: "Skupiłam się na ich życiu oraz osiągnięciach, chcąc w ten sposób zobrazować wszelkie trudy oraz korzyści płynące z uczestnictwa w kulturze". Autorka, pisząc pracę, odwołała się do motywów ze świata natury oraz do historii i biografii wspomnianych wcześniej twórców. Karolinie cennych wskazówek udzielała polonistka - Pani Małgorzata Kucharska, która sprawowała nad nią opiekę merytoryczną w czasie zmagań konkursowych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dorota i Ewa Ciche