Dzień Górnika w Zespole Szkół w Strzegomiu
(08.12.2015)

Technikum Górnictwa Odkrywkowego w tym roku szkolnym rozpoczęło szósty rok istnienia w Zespole Szkół, tak więc po raz piąty odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Górnika. Barbórka to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary - patronki dobrej śmierci i trudnej pracy.

Dzień ten przypomina polskiemu społeczeństwu ciężką i niebezpieczną pracę ludzi przy wydobywaniu naturalnych bogactw ziemi, w tym surowców skalnych. Na akademię zostali zaproszeni górnicy, skalnicy, przedstawiciele branży kamieniarskiej regionu strzegomskiego oraz władze powiatu świdnickiego i miasta Strzegom. W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas: Piotr Fedorowicz - Starosta Świdnicki, ks. Marek Żmuda - kapelan górników branży kamieniarskiej, skalników - Generalny Honorowy Dyrektor Górniczy, Stanisław Sitarz - prezes Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej, Bogusław Skolak i Krzysztof Skolak - właściciele firmy "Granex", Ryszard Chęciński - dyrektor zarządzający "Granit Strzegom" oraz członek zarządu kierowników ruchu zakładów górniczych, Jerzy Zysk - rzeźbiarz, Michał Firlej - rzeczoznawca kamieniarski, właściciel Laboratorium Badania Kamienia i Kruszyw w Strzegomiu, Jacek Major - prezes Fundacji Bazalt. W czasie akademii przypomniano, że górnictwo odkrywkowe i podziemne ma część tradycji wspólną - razem noszą mundur górniczy, mają te same stopnie górnicze i tę samą patronkę - św. Barbarę. Wspomniano również, że działania TGO nie ograniczają się tylko do lekcji w szkole, ale także do aktywnego uczestnictwa w wielu wyjazdach przedmiotowych czy zaangażowania w lokalną działalność. Była chwila na trochę humoru - goście odczytywali gwarą śląską "wiersze z dzieciństwa" i dowcipy. Odbyła się również debata w "Starej Strzesze", gdzie nasi goście opowiadali o swojej "przygodzie" z górnictwem, jak zdobyli ten zawód, co ich zainspirowało. Ważnym momentem było wręczenie statuetek panom: Jerzemu Zyskowi i Krzysztofowi Skolakowi w podziękowaniu za odnowienie i wykonanie obramowania historycznej tablicy nagrobnej pierwszego właściciela prywatnej szkoły w Strzegomiu, znajdującej się na korytarzu szkolnym. W tym roku po raz pierwszy po akademii wszyscy obecni wzięli udział w biesiadzie. Był czas na słodki poczęstunek, odtańczenie "Trojaka" oraz odśpiewanie walczyka górniczego. Miła atmosfera sprzyjała dobrym humorom wśród wszystkich uczestników, jak i odczuciem prawdziwego świętowania "Dnia Górnika 2015". Akademię poprowadzili przedstawiciele wszystkich klas technikum górnictwa odkrywkowego w osobach: Kornel Martyszewski, Igor Kubiak, Justyna Wojtowicz i Urszula Kowalak, przygotowaną pod kierunkiem wychowawców: Renaty Dziurli, Agnieszki Oleszko, Elżbiety Milańczyk i Marzenny Łaciuk.

Renata Dziurla - Zespół Szkół w Strzegomiu