Klasy mundurowe strzegomskiego LO gościły wicepremiera Tomasza Siemoniaka
(25.09.2015)

W środę (23.09.) do Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu, na zaproszenie dyr. Tomasza Marczaka, przyjechał wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. O godz. 12:00 przed budynkiem LO pojawiły się limuzyny rządowe, którymi przyjechał wicepremier Tomasz Siemoniak wraz z delegacją Ministerstwa Obrony Narodowej w składzie: dowódca generalny gen. broni Mirosław Różański, płk Jacek Sońta, płk Piotr Malinowski, ppłk Szczepan Głuszczak, ppłk Konrad Kłos. Oficjalnego powitania wicepremiera dokonali: burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta oraz dyr. LO Tomasz Marczak. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również: Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Beaty Pawłowicz, prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, zastępcy burmistrza Wiesława Witkowskiego, sekretarza gminy Iwony Zabawy- Budziszyn, dyrektora wydziału oświaty starostwa powiatowego w Świdnicy Stanisława Szelewy, ppłk Mariusza Krzaka (opiekun klasy mundurowej), majora Jan Rokickiego (34 Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu), płk Mariusza Skulimowskiego (10 Opolska Brygada Logistyczna), nadkom. Andrzeja Dobiesa, rzecznika UM Grażyny Kuczer oraz Jadwigi Wróblewskiej.

Głównym celem wizyty wicepremiera Tomasza Siemoniaka było spotkanie z młodzieżą klas mundurowych strzegomskiego LO. „Wizyta Pana Premiera jest związana z prężnie funkcjonującymi w naszej szkole klasami mundurowymi, które współpracują z jednostkami wojskowymi w Żaganiu i Opolu. Mundurowcy ćwiczą na strzelnicy, nurkują, uczestniczą w wykładach z oficerami WP i w zajęciach z procedur mundurowych” – dodał dyr. Tomasz Marczak. Pan wicepremier oraz zaproszeni goście mogli zobaczyć film z dotychczasowych wydarzeń i przedsięwzięć, których nazbierało się całkiem sporo, zważywszy, że klasy mundurowe w LO funkcjonują dopiero od września 2014. Wartość strzegomskiej mundurówki dostrzegł również sam wicepremier, który stwierdził: Potrzebujemy najlepszych kandydatów do wojska i właśnie klasa mundurowa taką możliwość daje. Strzegom jest doskonałym przykładem na to, jak taką klasę mundurową zorganizować. Życzę determinacji dyrekcji oraz wsparcia samorządu i kuratorium w realizacji tego zamierzenia. Uczniowie klas mundurowych mieli również niepowtarzalną okazję, aby zadać wicepremierowi kilka pytań, które dotyczyły: wprowadzenia do armii helikoptera karakal, oceny służby kobiet w armii, planów wejścia Czarnogóry do NATO, zdolności bojowej armii polskiej jako członka NATO oraz nowych prototypów czołgów zaprojektowanych przez koncerny zbrojeniowe. Pan wicepremier udzielił odpowiedzi na wszystkie kwestie nurtujące licealistów. Dopełnieniem wydarzenia były utwory patriotyczne („Dziewczyna z granatem”, „Piechota”, „Kocham wolność”) w rewelacyjnym wykonaniu Magdaleny Hawro, Moniki Kołdachy, Małgorzaty Rogali, Aleksandry Dudyk i Joanny Głód. W finalnej części uroczystości nie zabrakło kwiatów, prezentów, wspólnych zdjęć oraz indywidualnych rozmów z wicepremierem, który nawiązał z młodzieżą świetną, przyjazną relację. Po zakończonej uroczystości uczniowie klas mundurowych mieli okazję spotkać się jeszcze raz z generałem broni Mirosławem Różańskim na rozmowach o rekrutacji do szkół wojskowych, rodzajach uzbrojenia będących w wyposażeniu polskiej armii oraz szczegółach życia wojskowego. Dla licealistów był to dzień niezwykły emocji, ciekawych spotkań oraz interesujących doświadczeń.

Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu
zdjęcia : M. Osińska, J.Fornal