Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia
(27.07.2015)

W dniach 8-18 lipca 2015 r. grupa wolontariuszy z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Orląt Lwowskich w Świdnicy uczestniczyła w VI edycji akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Mieszkaliśmy przy Parafii Rzymsko-Katolickiej świętych Apostołów Piotra i Pawła w Przemyślanach.

Przemyślany to miasto na Ukrainie, 46 km na południowy wschód od Lwowa, do 1945 miasto powiatowe w województwie tarnopolskim. Wspaniale zaopiekowali się tam nami polscy misjonarze: ksiądz proboszcz Piotr Smolka i ksiądz Edward Mackiewicz. Dzięki nim poznaliśmy cudownych ludzi, parafian z Przemyślan i Chlebowic Świrskich. Mamy nadzieję, że przyjaźń, która się zrodziła będzie trwała, a spotkania kontynuowane. Cmentarz, który porządkowaliśmy w ramach akcji, znajduje się w Świrzu. Jest to wieś w rejonie przemyślańskim obwodu lwowskiego Ukrainy, nad rzeką Świrż. W II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Swirz w powiecie przemyślańskim województwa tarnopolskiego. Było ciężko, gdyż cmentarz był całkowicie zarośnięty i dostęp do nagrobków był bardzo utrudniony, ale daliśmy radę. Pomogli nam bardzo wolontariusze z Nowogrodźca i mieszkańcy Świrza, którzy wykonali pierwsze prace, polegające na wycince drzew i większych krzewów. Nasza grupa wolontariuszy to: Anna Cicha i Agata Czwendaruk - absolwentki szkoły, Paulina Habura - uczennica klasy 2a, Patrycja Mordal i Tomasz Jawień - uczniowie klasy 1b oraz Joanna Szałek - nauczycielka j. polskiego i historii, Marzena Łysoniek-Manikowska - dyrektor szkoły i pan Janusz - kierowca, pracownik Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Joanna Szałek
IV LO w Świdnicy