"Troska o przyrodę sprzyja trosce o własne zdrowie"
(11.05.2015)

Pod tym hasłem 28 kwietnia 2015 w Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach rozpoczął się II Powiatowy Turniej Wiedzy Ekologicznej i Zdrowotnej. W turnieju rywalizowały ze sobą drużyny: Gimnazjum nr 1 z Żarowa, Gimnazjum nr 1 ze Strzegomia, Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum Integracyjnego ze Świebodzic, Społecznego Gimnazjum Akademickiego ze Świebodzic oraz drużyna gospodarzy.

Na turnieju gościliśmy dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Zbigniewa Okarmusa, przewodniczącą Komisji Oświaty Zofię Marek, dyrektor Społecznego Gimnazjum Akademickiego Annę Maślach, Stanisława Sznajdera, prezesa Oddziału Związku Sybiraków w Wałbrzychu oraz dyrektor Gimnazjum nr 1 Małgorzatę Schabowską. Na początku turnieju uczniowie z naszego gimnazjum przedstawili scenkę kabaretową pt. "Ekoidyllandia". Następnie rozpoczęły się turniejowe potyczki. Konkurencje były zróżnicowane zarówno pod względem treści jak i formy.

Uczniowie rozwiązywali test i krzyżówkę z zakresu podstawowych zagadnień dotyczących ekologii i ochrony środowiska oraz profilaktyki zdrowotnej, wyjaśniali przyczyny chorób układu krążenia i układu oddechowego, wskazywali właściwości wód mineralnych i ich występowanie w Polsce. Drużyny musiały wykazać się również umiejętnościami plastycznymi przygotowując i omawiając plakat na temat oszczędzania wody. Największą trudność sprawiła uczniom konkurencja, w której należało wskazać, z jakiego owocu jest sok oraz rozpoznać na zdjęciach gatunki polskich ryb. Natomiast wszystkie drużyny otrzymały maksymalną ilość punktów przy omawianiu i demonstrowaniu zasad postępowania podczas udzielaniu pierwszej pomocy. Poszczególne konkurencje przeplatane były scenkami, które w żartobliwej formie przybliżały temat ochrony środowiska i zdrowia oraz piosenkami przy akompaniamencie gitary i muzyki w wykonaniu Asi i Angeliki.

Szczególny aplauz wzbudziły występy taneczne w wykonaniu Patrycji z naszego gimnazjum oraz Ady i Błażeja, naszych absolwentów. Na koniec wszyscy uczestnicy turnieju zaproszeni zostali na pyszne ciasto, które upiekli rodzice, za co im serdecznie dziękujemy. Po bardzo wyrównanej rywalizacji drużyn jury przyznało dwie pierwsze nagrody dla drużyny z Żarowa i drużyny gospodarzy. Drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum Integracyjnego ze Świebodzic a trzecie miejsce drużyna z Gimnazjum nr 2 ze Świebodzic. Naszą drużynę reprezentowały: Alicja Piwko, Laura Szlinke oraz Natalia Guz. Zwycięskim drużynom serdecznie gratulujemy a wszystkim uczniom zaangażowanym w organizację turnieju dziękujemy. Turniej przygotowały pani Katarzyna Cabanek i pani Elżbieta Lenik przy współpracy z Dariuszem Dołhaniem i Piotrem Farejem. Nagrody ufundował m.in. Powiat Świdnicki.