"Mobilność zawodowa- drogą do sukcesu? "
(07.05.2015)

W dniach 26-30.04.2015 r. na terenie Fundacji Krzyżowa odbyło się wspólne spotkanie partnerskich powiatów Świdnickiego i Bergstraße, w którym udział brała młodzież I LO w Świdnicy, Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych, Zespołu Szkół Mechanicznych i Litewskiego Gimnazjum z Lampertheim.

Projekt dotyczący mobilności zawodowej jest jednym z 20 zwycięskich projektów wyłonionych w wyniku konkursu Polsko- Niemieckiej Nagrody Młodzieży 2014-2016 ogłoszonego przez Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży Jugendwerk. Jego celem jest poszerzenie wiedzy i umiejętności młodych ludzi, która będzie pomocna w wyborze kierunku kształcenia, szukania pracy i efektywnego ubiegania się o wybrane stanowisko.

Uczestnicy projektu wzięli udział w różnego rodzaju warsztatach, podczas których zmierzyli się z zagadnieniami dotyczącymi metod samodzielnego szukania pracy, radzenia sobie ze stresem i ćwiczenia praktycznej znajomości języka niemieckiego. W ramach projektu przeprowadzona została dyskusja dotycząca zmiany kierunku kształcenia lub zawodu w sytuacji, kiedy nie przynoszą one satysfakcji lub zaistnieje konieczność przekwalifikowywania się.

Młodzież wraz z opiekunami spotkała się z przedstawicielami Urzędu Pracy i Urzędu Miasta, doradcami zawodowymi, psychologiem. Zapoznała się z działalnością i możliwościami Centrum Kształcenia Zawodowego, odwiedziła także Firmę Zakład Urządzeń Przemysłowych Badura.

Projekt był również świetną okazją do nawiązania wspólnych przyjaźni, drugi etap zostanie zrealizowany we wrześniu w Powiecie Bergstraße.

Projekt uzyskał dofinansowanie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.