Innowacyjne projekty językowe w Zespole Szkół w Strzegomiu
(28.04.2015)

Zespół Szkół w Strzegomiu stawia na rozwijanie kompetencji języków obcych u uczniów, realizując projekty międzynarodowe z wykorzystaniem platformy edukacyjnej e-Twinning. W roku szkolnym 2014/2015 nauczycielka języka niemieckiego Halina Fitas nawiązała współpracę ze szkołami w Turcji, Grecji, Rumunii, Portugalii oraz na Węgrzech i Słowacji i wspólnie pracują na dwoma projektami w języku niemieckim i angielskim.

W projektach uczestniczy 125 młodych ludzi, w tym 24 uczniów Technikum Ekonomicznego i Informatycznego w Strzegomiu. Uczennice klasy I TE, realizując projekt "Reisen ist unsere Leidenschaft! - Podróżowanie to nasza pasja " doskonalą znajomość języka niemieckiego w sposób bardziej atrakcyjny niż tradycyjne zajęcia szkole. Wszystkie zadania projektowe wykonują z wykorzystaniem narzędzi ICT typu: platforma http://doodle.com/pl/,  Google+, www.madmagz.com,  TwinSpace, Power Point, e-book, wideofilmowanie, zdjęcia, e-mail, czat, forum, wideokonferencja, itp. Pierwsza faza projektu -poznawcza- zakłada integrację uczestników projektu i promowanie w poszczególnych państwach europejskich naszego kraju, miasta Strzegom oraz Zespołu Szkół (wykonanie prezentacji multimedialnych i filmików krótkometrażowych w języku niemieckim, rozmowy na czacie i forum TwinSpace). Faza kreatywna to twórcza praca młodzieży. Wspólnie z młodymi ludźmi z Europy, realizując poszczególne zadania projektowe, przygotowują zapytania i oferty podróży do poszczególnych krajów. Zgodnie z założeniem projektu efektem końcowym będzie e-book, w którym uczestnicy projektu zamieszczą swoje relacje z wizyt wirtualnych w krajach partnerów. Ponadto uczestnicy wysyłają listy do szkół partnerskich z materiałami promującymi miasta, szkoły, piszą e-maile oraz komentarze do działań projektowych. Celem kolejnego projektu realizowanego w języku angielskim "Cultures united" jest przełamywanie barier językowych i kulturowych, uczenie postawy tolerancji i otwartości w odniesieniu do odmiennych kultur oraz rozwijanie ciekawości świata. Uczestnikami projektu są uczniowie z klas trzecich o profilu ekonomicznym i informatycznym, którzy miesiącu marcu br. odbyli bezpłatne trzytygodniowe praktyki zawodowe do Londynu w ramach programu Erasmus+. Rozmowy na platformie internetowej E-Twinning czy wideokonferencja przez Skype'a to tylko niektóre z narzędzi komunikacji między uczestnikami projektu. Efektem końcowym projektu będą opracowane przez uczniów materiały dydaktyczne do edukacji interkulturowej - broszury informacyjne. Pragniemy przypomnieć, iż Zespół Szkół w Strzegomiu za realizację ostatniego projektu w języku niemieckim "Auf der Reise nach Solidaritaet - W poszukiwaniu solidarności" otrzymał Europejski i Krajowy Certyfikat Jakości.

Zespół Szkół w Strzegomiu