XVII Jarmark Wielkanocny w Strzegomiu
(01.04.2015)

Świątecznie, kolorowo i wiosennie było podczas tegorocznego Jarmarku Wielkanocnego. Zasługą to bez wątpienia było wystawców czyli sołectw, świetlic wiejskich, zespołów folklorystycznych, rękodzielników ludowych oraz placówek oświatowych, a także wielu wystawców spoza naszej Gminy.

Przestronna hala sportowa Ośrodka Sportu i Rekreacji stworzyła możliwości, aby każdy wystawca miał nieograniczone miejsce prezentacji, a zwiedzający swobodę w poruszaniu się i oglądaniu stoisk. Wystawców, wykonawców oraz publiczność powitał Zbigniew Suchyta Burmistrz Strzegomia, Monika Wielichowska Posłanka na Sejm, Zygmunt Worsa Wicestarosta, Tomasz Marczak Przewodniczący Rady Miejskiej i Bożena Bojanowska –Czuk Dyrektor SCK. Ogrom radości i optymizmu wniosły prezentacje artystyczne dzieci ze szkół i przedszkoli oraz zespołów folklorystycznych i grup wokalnych. Najwięcej emocji i uśmiechu wywołały prezentacje maluchów w niezwykle oryginalnych i pomysłowych strojach.

Dopingowały im całe rodziny i oczywiście licznie przybyli mieszkańcy Strzegomia i Gminy. Prezentujący się na scenie otrzymali słodycze i napoje oraz pamiątkowe dyplomy za udział w Jarmarku. Była zatem strawa dla ciała i ducha. Stoły uginały się od potraw wielkanocnych, ozdób i stroików świątecznych, kraszanek, pisanek. Nie dało się nie zauważyć dostojnych i okazałych palm wielkanocnych. W zachwyt wprawiały haftowane obrusy i serwety, stroiki i ozdoby wielkanocne. Wystawcy prześcigali się w pomysłowości. Przy stoiskach można było wymienić się przepisami na smakołyki wielkanocne, oczywiście wcześniej je próbując i degustując. Do dyspozycji publiczności i zwiedzających była mini kawiarenka, w której można było wypić kawę czy herbatę i podelektować się Wielkanocnymi pysznościami. Kawiarenkę z pysznym żurkiem od Marii Iwanickiej mieli też do dyspozycji wszyscy wykonawcy. Jarmark Wielkanocny to nie tylko prezentacje, ale przede wszystkim udział jego uczestników w poświęceniu palm wielkanocnych już tradycyjnie przed Kościołem Św. Barbary oraz udział we Mszy Świętej w Bazylice Mniejszej. To przygotowanie się do Świąt Wielkanocnych, czas refleksji, zadumy, przebaczania i pojednania. To czas kiedy łagodniej postrzegamy swoje wady i przywary, swoje błędy. Obyśmy w dobroci serca trwali jak najdłużej i jak najczęściej, a świat i życie okażą się dla nas łaskawsze. Podczas Jarmarku Wielkanocnego rozstrzygnięto trzy konkursy na najpiękniejsze stoisko, oryginalną palmę wielkanocną i najsmaczniejszą potrawę świąteczną. Nagrody i wyróżnienia oraz pamiątkowe dyplomy otrzymali wszyscy wystawcy.

Komisja konkursowa nagrodziła w kategorii palma wielkanocna I miejsce - Sołectwo Wieśnica, II miejsce – Sołectwo Bartoszówek, III miejsce – Sołectwo Kostrza; w kategorii stoisko I miejsce – Sołectwo Międzyrzecze, II miejsce – Sołectwo Grochotów, III miejsce – Zespół Szkół; w kategorii potrawa wielkanocna I miejsce – Sołectwo Modlęcin, II miejsce – Żółkiewka, III miejsce – KGW Jaroszów.

Nagrodzonym gratulujemy.

Strzegomskie Centrum Kultury do ciepłych i serdecznych życzeń świątecznych dołącza serdeczne podziękowania wykonawcom: Przedszkolom nr 2, 3, 4 ze Strzegomia oraz z Morawy, Szkole Podstawowej nr 4, zespołom Kostrzanie, Goczałkowianie i Olszaniacy, zespołowi Retro oraz wszystkim wystawcom. Pięknie dziękuje Grzegorzowi Luszawskiemu Dyrektorowi i pracownikom OSiR oraz Marii Iwanickiej. Dziękujemy pięknie Państwu za zainteresowanie i wspólnie spędzony przedświąteczny czas.

Strzegomskie Centrum Kultury