Strzegomscy licealiści na projekcie w Izraelu
(26.02.2015)

W dniach 11-21.02.2015 r. grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu wraz z opiekunami: Ewą Tutką i Agnieszką Soboń-Nowakowską poleciała do Izraela na drugą część Trilateral Project 2014/2015 Polska-Niemcy-Izrael. To już kolejny raz, kiedy uczniowie ze Strzegomia biorą udział w międzynarodowej wymianie.

Droga do Tel Avivu wiodła przez lotnisko we Wrocławiu i Monachium. Na miejscu przywitali nas znajomi Izraelczycy, u których uczniowie spędzili 4 dni. Pogoda zaskakiwała swoją zmiennością, od 28 stopniowego upału, przez ulewne deszcze, aż do śniegu po kostki. Wspólnie z grupą izraelską i niemiecką strzegomianie odwiedzili stare miasto w Akkce, wzgórza Golan, Tabcha, Jezioro Tyberiadzkie (zwane jeziorem Galilejskim). Gośćmi spotkań z młodymi ludźmi z trzech krajów byli m.in. Isaac Katz i Benek Sharon, którzy opowiadali o Holocauście. Uczestnicy projektu mieli okazję wziąć również udział w szabacie-świętym dniu w judaizmie. Po miło spędzonych chwilach u rodzin, przyszedł czas na dalsze zwiedzanie. W piękny, upalny dzień młodzież wchodziła na starożytną twierdzę żydowską, zwaną Masadą po czym wzięła orzeźwiającą kąpiel w Morzu Martwym. Na koniec dnia pełnego wrażeń, uczestnicy zatrzymali się w Paulus Haus w Jerozolimie, gdzie zostali do końca pobytu. Przez kolejne dni wszyscy mieli okazję zobaczyć Stare i Nowe Miasto w Jerozolimie, Yed Vashem oraz odbyć długie dyskusje na przeróżne tematy. Cały pobyt wspominany jest jak najlepiej, odczuwany z małą nutką niedosytu. Oby takich projektów jak najwięcej.

Tekst i zdjęcia Adrianna Gołembiowska