Jak być obywatelem świata?
VI edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o UE w Liceum Ogólnokształcącym w Świebodzicach

(20.01.2015)

Znajomość praw i zasad dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej jest dla współczesnego Europejczyka niezbędna i konieczna, aby móc w przyszłości w pełni korzystać z praw i swobód obywatelskich. Dlatego konkursy o UE mają na celu pogłębić wiedzę uczniów na temat funkcjonowania UE oraz wzbudzić ich zainteresowanie na temat aktualnych problemów Zjednoczonej Europy.

W ramach realizacji edukacji patriotyczno- obywatelskiej w Liceum Ogólnokształcącym w Świebodzicach tuż przed feriami, w środę 14.01.2015r., odbył się już po raz VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Świebodzice- pana Bogdana Kożuchowicza, Posła na Sejm RP- pani Anny Zalewskiej i Posła do Parlamentu Europejskiego- pana Dawida Jackiewicza. Konkurs został zorganizowany przez nauczycielkę LO- panią Irenę Horbaczewską. Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze wszystkich świebodzickich gimnazjów: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Zespołu Szkół Integracyjnych oraz Społecznego Gimnazjum Akademickiego. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało profesjonalne jury: p. Łukasz Apołenis- asystent pani poseł Anny Zalewskiej, który jest absolwentem naszego liceum, oraz uczniowie z klasy trzeciej LO. W tym roku szkolnym zmieniliśmy formułę konkursu- miał on charakter turnieju drużyn, w którym wzięli udział tylko uczniowie ze szkół gimnazjalnych. Drużynę tworzyło trzech uczniów. Konkurs składał się z dwóch etapów- testu pisemnego i odpowiedzi ustnych. Wszystkie pytania przygotowali uczniowie z LO. Były ciekawe konkurencje, np.: kalambury, ,,rozsypanki wyrazowe”, zagadki słowne i wiele innych. Niełatwo było zmierzyć się z tajnikami i zakamarkami struktur europejskich, mimo to młodzież poradziła sobie z tymi zagadnieniami i po niemal półtoragodzinnej rywalizacji udało się wyłonić zwycięzców. Laureatem konkursu została drużyna, która uzyska największą liczbę punktów.

• I miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach w składzie: Michał Gmerek, Gabriela Masko, Aleksandra Druczak

• II miejsce – Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach- Norbert Strzelczyk, Anna Rojca, Alicja Piwko

• III miejsce Społeczne Gimnazjum Akademickie- Maciej Śliwowski, Kacper Chryplewicz, Daniel Kozar

Nagrody dla zwycięzców i uczestników konkursu ufundowali:

• Poseł do Parlamentu Europejskiego – pan Dawid Jackiewicz

• Rada Rodziców LO w Świebodzicach

Gratulujemy młodzieży tak dużej wiedzy na temat Unii Europejskiej, a nauczycielom- opiekunom dziękujemy za przygotowanie uczniów do niniejszego konkursu. Dzięki tego typu przedsięwzięciom uczniowie mają okazją poczuć się prawdziwymi i równoprawnymi obywatelami świata!

Irena Horbaczewska
Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach