Potrafimy pomagać. Aż 1395 nowych dawców
(15.12.2014)

Odpowiedź na akcję „Dla Przemka i innych” przeszła najśmielsze oczekiwania. W sześciu punktach zarejestrowało się aż 1395 osób. Prawdziwe oblężenie przeżywało strzegomskie LO, w którym potencjalnymi dawcami zostało 940 osób. Frekwencja dopisała również w pozostałych miejscach: Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jaroszowie – 61, Szpital "Mikulicz" w Świebodzicach - 62, I LO w Świdnicy – 141, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Środzie Śląskiej – 91, Liceum Mundurowe w Stroniu Śląskim – 100. To był niezwykły przykład zaangażowania i ludzkiej życzliwości.

Przychodzili pojedynczy ludzie, ale także całe rodziny. Aula LO pękała w szwach, ponieważ występowały dzieci z PP nr 2, PP nr 3, PP 4 oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego ze Stanowic. Nie zabrakło również uczniów z PSP nr 2, PSP nr 4, a także Gimnazjum nr 1. Muzyczne akcenty przygotowali: In Live i Lucjan Prorok oraz Zespół Rondo, a energetyczne tańce wykonały zumbowiczki Ewy Zapolnej. Niezastąpionym koordynatorem występów okazała się Elżbieta Pienio oraz SCK. Całego obrazu sobotniej akcji dopełniły formacje rekonstrukcyjne: Eugeniusza Stodolaka i Strzegomskich Joanitów oraz pokaz judo AKS Strzegom. Natomiast o kulinarną energię wolontariuszy zadbała Restauracja „Szafir” oraz rodzice licealistów, którzy przygotowali domowe ciasta. W tym czasie, przez ponad 6 godzin, licealiści dokonywali rejestracji, nauczyciele LO - weryfikacji. Natomiast pielęgniarki pobierały krew, a lekarze czuwali nad medycznym przebiegiem akcji. Z ramienia fundacji DKMS całość koordynował Piotr. Nie mogło również zabraknąć posłanki RP Moniki Wielichowskiej i burmistrza Zbigniewa Suchyty. To wszystko po to, aby zwiększyć szanse Przemka na znalezienie dawcy szpiku, ponieważ nie ma niczego cenniejszego nad zdrowie. „Podarować komuś dalsze życie, jest tak pięknym czynem, że nie ma dla niego definicji. Zaangażowanie każdego z Was sprawia, że powiększają się szanse na pokonanie tej okrutnej choroby. Dzięki temu chory człowiek ma siłę do walki i nadzieję na każde kolejne jutro, które będzie go przybliżać do upragnionego zdrowia. Z całych sił dziękuję w imieniu swoim oraz wszystkich innych chorych” – dodał Przemysław Stempniewicz.

Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu