Kolejny rekord Pana Stanisława – lat 104
(15.12.2014)

W maju, w zawodach rozgrywanych w ramach Wrocławskiej Olimpiady Młodzieży, Pan Stanisław Kowalski, 104 latek z Powiatu Świdnickiego, ustanowił rekord Europy na dystansie 100 m. z czasem 32. 79 sek.

Natomiast w ostatnia sobotę, 13 grudnia, nasz senior ustanowił kolejny rekord. Tym razem podczas Drużynowych Mistrzostwach Polski Weteranów w Toruniu przebiegł 60 metrów w czasie 19,72 sek. Na koniec Pan Stanisław wykazał się sporą tężyzną fizyczną i cisną kulą na odległość 5 metrów 8 cm.

* * *

Zawody były obserwowane przez delegatów z European Masters Athletics (z Portugalii, Norwegii i Włoch), którzy z zadowoleniem podkreślali nowoczesność i funkcjonalność toruńskiej hali. Sobotnia impreza została rozegrana dokładnie na 100 dni przed rozpoczęciem 10. Halowych Mistrzostw Europy Weteranów (23-28 marca). Pierwsze Drużynowe Halowe Mistrzostwa Polski Województw Weteranów przyniosły zwycięstwo gospodarzom z województwa kujawsko-pomorskiego.
Do 13 grudnia w kategorii M-100+ trzy halowe rekordy świata należały do Everetta Hosacka, który w marcu 2002 r. (mając niespełna 100 lat i miesiąc) przebiegł 60 m w czasie 27.29 i pchnął kulą na odległość 3.66 (trzeci rekord ustanowił w rzucie ciężarkiem).

Stanisław Kowalski, który za cztery miesiące skończy 105 lat, bez trudu trzykrotnie wpisał się na listę rekordzistów świata. W biegu na 60 m osiągnięcie Amerykanina poprawił o ponad siedem i pół sekundy, a konkurs pchnięcia kulą rozpoczął od wyniku 4.78, aby w ostatniej próbie przekroczyć już pięć metrów. Rekordy świdniczanina mogą przetrwać długo, halowe rekordy świata notuje się w 16 konkurencjach indywidualnych, ale zawodnicy w kategorii M-100+ startowali dotychczas zaledwie w trzech. W marcowych mistrzostwach świata weteranów w Budapeszcie najstarszy zawodnik (97 lat) był osamotniony w kategorii M-95+.

źródło: www.pzla.pl

Piotr Dębek