Niekonwencjonalne zajęcia z Australijką przeprowadzone w Zespole Szkół w Strzegomiu.
(10.12.2014)

Poszukiwanie nowych metod nauczania języka angielskiego zaowocowało zaproszeniem do Strzegomia australijskiej studentki, Vivian Lai. W ramach programu „Enter your future” prowadzonego przez organizację AIESEC, możliwe było zorganizowanie tygodniowych warsztatów języka angielskiego Zespole Szkół w Strzegomiu. Studentka z Antypodów (University of New South Wales) wraz z Panią Renatą Mikołajewicz- Gołąb (anglistką), prowadziła bardzo ciekawe zajęcia, będące wzbogaceniem programu szkolnego.

W lekcjach tych brała udział młodzież wszystkich klas technikum, z podziałem na grupy wiekowe i pod względem umiejętności językowych. Vivian Lai, piękną angielszczyzną, posiłkując się przygotowanymi wraz z koordynatorką programu prezentacjami, opowiadała o Australii. Na lekcjach omawiano historię, geografię, klimat i środowisko naturalne Kontynentu Australijskiego. Niezwykłe zainteresowanie budziły opowieści o szczególnie niebezpiecznych zwierzętach zamieszkujących ląd i oceany wokół Australii. Uczniowie dowiedzieli się również, jak Australijczycy spędzają okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Poruszone zostały tematy dotyczące przesądów i różnych tradycji. Okazało się, że w Australii nie są obchodzone 6-go grudnia „ Mikołajki” oraz nie ma Wigilii. Młoda Australijka była bardzo zaskoczona, gdy podczas warsztatów, klasę odwiedził Św. Mikołaj i częstował wszystkich słodyczami. W nowej pracowni piekarskiej ZS, na kursie kwalifikacyjnym kucharz dla dorosłych, prowadzonym przez Panią Barbarę Balawender, Vivian Lai znakomicie dawała sobie radę, wypiekając wraz z innymi słuchaczami świąteczne pierniki. Uczniowie kl. III IE, dzięki Vivian, mieli niepowtarzalną możliwość uczestniczenia w rozmowie przez SKYPA, ze studentami z Sydney i Perth. Rozmowa ta była przeprowadzona w znajdującej się w Zespole Szkół Pracowni Orange. Zakończeniem tygodniowych warsztatów, był przeprowadzony w języku angielskim konkurs drużynowy ”Exploring Australia”, w którym uczestniczyła młodzież z klas IV TE, I TI, I EG. Kontakt z żywym językiem nie ograniczał się tylko do zajęć szkolnych. Młodzież miała możliwość przełamywania barier językowych na wspólnych wycieczkach z Vivian. Podczas zwiedzania Strzegomia ogromna pomocą i nieocenioną skarbnicą wiedzy okazał się Pan Marek Żubryd – nauczyciel historii z ZS, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał o Bazylice Mniejszej i innych zabytkach naszego miasta. Vivian Lai zwiedziła podczas swojego pobytu: Książ, Zamek Grodno, Kościół Pokoju i Rynek w Świdnicy oraz Wrocław. Tłumaczem podczas zwiedzania była współprowadząca z nią zajęcia Pani Renata Mikołajewicz-Gołąb. Warsztaty, w których uczestniczyła studentka, były doskonałym sposobem wprowadzenia innowacyjnych metod nauczania języka angielskiego. Atrakcyjne środki przekazu budowały w uczniach chęć do pracy nad swoimi zdolnościami językowymi. Kontakt z obcokrajowcem zwiększył motywację do nauki, gdyż uświadomił uczniom trudność porozumiewania się bez znajomości języka obcego.

Doskonale dobrane materiały multimedialne, profesjonalizm z dużą dozą humoru sprawiły, że warsztaty na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników. Koordynator programu, Pani Renata Mikołajewicz-Gołąb składa serdeczne podziękowania Panu Burmistrzowi Zbigniewowi Suchycie za przekazanie prezentów dla studentki z Australii, Panu dyrektorowi Zespołu Szkół Robertowi Wójtowiczowi-za upominki, pomoc i umożliwienie przeprowadzenia tak wyjątkowych warsztatów językowych. Ponadto wicedyrektorom: Pani Dorocie Sozańskiej, Panu Romanowi Ehlertowi oraz koleżankom i kolegom: Monice Kozłowskiej, Barbarze Balawender, Marcinowi Koniecznemu, Markowi Żubrydowi, Piotrowi Cichoniowi, Laurze Rychlik, Renacie Świderskiej, Małgorzacie Kossak za wspaniałą współpracę.

Renata Mikołajewicz-Gołąb