Ogromny sukces literacki Jakuba Zapolnego ze strzegomskiego LO
(08.12.2014)

Wtorek 2.12.2014 okazał się szczęśliwy dla ucznia LO. Z wielką przyjemnością informujemy o sukcesie literackim naszego kolegi - Jakuba Zapolnego z klasy IIa (o nachyleniu humanistycznym). Zajął on I miejsce (w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) w wojewódzkim konkursie literackim "O Laur Złotego Pióra".

Na kilka dni przed galą konkursową jury przekazało Jakubowi informację, że znalazł się w gronie 35 wyróżnionych. W czasie uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień okazało się, że złote pióro patrona konkursu - prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - przyznano właśnie Jakubowi Zapolnemu z LO w Strzegomiu. Wręczenie nagród X Jubileuszowego Dolnośląskiego Konkursu Literackiego "My Polacy - My Dolnoślązacy" odbyło się 2 grudnia w Sali Wielkiej Ratusza Wrocławskiego. Organizatorami konkursu byli: Liceum Salezjańskie we Wrocławiu oraz wrocławską redakcja "Gościa Niedzielnego". W gronie współorganizatorów znaleźli się: Polskie Stowarzyszenie Estradowe POLEST Estrada Dolnośląska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Urząd Miasta Wrocławia. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Wrocławia - Rafał Dudkiewicz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Cezary Przybylski, Wojewoda Dolnośląski - Tomasz Smolarz, Dolnośląski Kurator Oświaty - Beata Pawłowicz, Arcybiskup Metropolita Wrocławski - ks. Józef Kupny, Biskup Świdnicki - ks. Ignacy Dec, Biskup Legnicki - ks. Zbigniew Kiernikowski oraz Inspektor Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu - ks. Alfred Leja. Zwycięzca przygotował pracę na temat: "Ojczyzna moja wolna, wolna... Więc zrzucam z ramion płaszcz Konrada" (Antoni Słonimski). Twoja próba opisania tożsamości współczesnego Polaka po 25 latach życia w wolnym kraju". W konkursie wzięło udział ponad 400 uczniów, z których początkowo wybrano 184 prace, a następnie 35. Złote Pióro, ufundowane przez Bronisława Komorowskiego, laptop, album, a także wycieczka do Parlamentu Europejskiego znalazły swojego adresata. Ponadto prace laureatów wszystkich edycji konkursu, w tym tekst Jakuba, znalazły się w publikacji "Dolnośląska Młodzież. Młodych złote myślenie". Składamy gratulacje Jakubowi oraz jego opiekunowi merytorycznemu - nauczycielce języka polskiego pani Małgorzacie Kucharskiej.

Monika Sarlej
Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu