O pojednaniu w Krzyżowej
(21.11.2014)

Wczoraj, 20 listopada, miał miejsce kulminacyjny punkt obchodów 25. Rocznicy Mszy Pojednania, która odbyła się w Krzyżowej i stanowiła kamień milowy w naprawie stosunków polsko – niemieckich. 12 listopada miała miejsce pierwsza część obchodów, na którą przybył arcybiskup Alfons Nossol, który 25 lat wcześniej odprawił nabożeństwo.

To wtedy, podczas mszy, ówczesny Premier Tadeusz Mazowiecki i Kanclerz Niemiec Helmut Kohl przekazali sobie znak pokoju. Także 20 listopada, do Krzyżowej przebyli szefowie rządów Polski i Niemiec. W takich miejscach jak Krzyżowa łączy się historia. Ta z czasów wojny, ciemna kart w historii Niemiec, ale także ta współczesna, sprzed 25 lat, od której zaczęło się pojednanie polsko – niemiecki, które trwa do dzisiaj i którego autorami dzisiaj jest młodzież, która przybywa do tego historycznego miejsca – mówiła do przybyłych Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Dzisiaj jesteśmy partnerami i przyjaciółmi w nowej, zjednoczonej Europie. Jednak nie możemy zapomnieć o historii, która właśnie w takich miejscach jak Krzyżowa jest przypominana, tak abyśmy nigdy nie zapomnieli o tych tragicznych wydarzeniach – mówiła Premier Ewa Kopacz. O cudzie, którym niewątpliwie było pojednanie polsko-niemiecki, mówił Doradca Premiera RP Władysław Bartoszewski. Trudno mnie, jako byłego więźnia Oświęcimia, nazwać zapatrzonego i zakochanego w Niemcach. Ale pojednanie nastąpiło, gdyż od wojny wiele się zmieniło, zmieniły się zwłaszcza same Niemcy, które dzisiaj uchodzą za jeden z najbardziej demokratycznych, liberalnych i tolerancyjnych krajów w Europie – podsumował proces pojednania Władysław Bartoszewski.

Na uroczystościach Powiat Świdnicki reprezentował Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy