IV Powiatowe Obchody Dnia Pracownika Socjalnego
(05.11.2014)

„Pomoc społeczna – między terapeutą a urzędnikiem” to temat konferencji, która odbyła się
w dniu wczorajszym w Teatrze Miejskim w Świdnicy. Konferencja połączona była
z Powiatowymi Obchodami Dnia Pracownika Socjalnego świętowanymi w naszym powiecie po raz czwarty.

Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony jest w naszym kraju 21 listopada i jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, jednostek realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej oraz jednostek wspierających.

Konferencję uroczyście otworzył Zygmunt Worsa Starosta Świdnicki. Cieszę się, że obchodzimy to święto wspólnie. Działając razem i wzajemnie się wspierając możemy osiągać sukcesy w pracy społecznej – mówiła Alicja Synowska Wicestarosta Świdnicki.

Częścią artystyczną uroczystości był spektakl w wykonaniu grupy teatralnej Uniwersytetu III Wieku pt: "Od czarodziejskiej różdżki do komputera czyli baśń o śpiącej królewnie Gryzeldzie". Uwagę zwracały piękne stroje aktorów, wysoki poziom gry aktorskiej oraz znakomita scenografia. Autorką scenariusza jest Pani Teresa Cora, która wraz z Panią Wandą Karaśkiewicz wyreżyserowała spektakl.

Aspekty pracy socjalnej przedstawił uczestnikom konferencji Pan Tomasz Bilicki Prezes Zarządu Fundacji „Innopolis”, członek Rady Działalności Pożytku Publicznego. Zwrócił uwagę na trudności towarzyszące pracy socjalnej oraz propozycje rozwiązań, które zamiast dopomóc dodatkowo obciążają pracowników. Kto zmieni ten świat? Dorośli czy może młodzież? My dorośli często nie potrafimy rozmawiać, nie mamy czasu na marzenia – pozostaje uwierzyć w młodych, przekazać im zrozumienie dla istoty pomocy społecznej i wspierać ich działania – mówił Pan Tomasz Bilicki.

Pracownicy służb społecznych, w myśl wypełniania swojej życiowej misji jaką jest pomoc drugiemu człowiekowi, na co dzień spotykają się w swojej pracy z osobami starszymi, niepełnosprawnymi lub znajdującymi się w kryzysie. Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu za oddanie drugiemu człowiekowi, za serce włożone w codzienne wykonywanie obowiązków - mówiła Pani Alicja Synowska.

Pracownik socjalny to zawsze więcej niż urzędnik, czasami więcej niż rodzina.

Małgorzata Chodyniecka
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie