Wspólny projekt powiatów partnerskich
(22.10.2014)

W dniach 2-5 października br. został zrealizowany projekt „Piłka nożna łączy kultury. Europa łączy kraje. Niemiecko-polska wymiana młodzieży w Powiecie Bergstraße”. W działaniach projektu wzięły udział dwie drużyny piłki nożnej reprezentujące Powiat Świdnicki: dziewczęta oraz chłopcy w kategorii wiekowej do 17 roku życia wraz z trenerami: Anną Kanecką, Damianem Błaszczykiem, Radosławem Szaleckim oraz Szymonem Majcherczykiem.

Goście zostali uroczyście powitani przez Starostę Powiatu Bergstraße Matthiasa Wilkesa, Przewodniczącego Rady Powiatu Gottfrieda Schneidera, Przewodniczącego Stowarzyszenia Partnerskiego Brücke/Most Wernera Breitwiesera, przedstawiciela Rady Miasta Lindenfels Gerharda Scherera, Panią Ewę Redemann, która z ramienia Powiatu Bergstraße jest odpowiedzialna za współpracę partnerską. Na pierwszym spotkaniu nie zabrakło również młodzieży i trenerów reprezentujących kluby piłkarskie Powiatu Bergstraße. Podczas pobytu w Powiecie Bergstraße młodzież z Polski i Niemiec wspólnie uczestniczyła w uroczystych obchodach Święta Zjednoczenia Niemiec w Biblis, podczas których odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej „Dyktatura i demokracja wieku radykałów. Impresje nt. historii Europy dwudziestego wieku” oraz spotkaniu z Panem Bernd Posselt, Prezydentem Paneuropa-Unia Niemcy oraz eurodeputowanym w latach 1994-2014. Kolejny dzień pobytu w powiecie partnerskim należał do sportowców- w miejscowości Rimbach odbyły się niemiecko-polskie mecze przyjaźni, w których zagrały młodzieżowe drużyny piłki nożnej (dziewczęta, chłopca) oraz przedstawiciele polityki i samorządu. Pierwsze spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1 dla dziewcząt z FSV Rimbach, a tym samym zrewanżowaniem się za przegraną podczas meczu w Świdnicy w dniu 27 czerwca. Mecz samorządowców zakończył się wygraną drużyny Powiatu Świdnickiego, na której czele stanął Starosta Zygmunt Worsa oraz wynikiem 5:4. Drużyna chłopców U-16- Bergstraße po ciężkiej walce z drużyną reprezentującą Powiat Świdnicki uzyskała wynik 4:3. Po zakończonych meczach sportowcy zostali uhonorowani pucharami oraz medalami przez Starostów Powiatów Partnerskich: Matthiasa Wilkesa oraz Zygmunta Worsę, Przewodniczących Rady Powiatu Bergstraße i Świdnickiego: Gottfrieda Schneidera oraz Krzysztofa Sołtysa. Podczas pobytu w powiecie partnerskim młodzież zwiedziła przepiękne miasteczko Lindenfels w towarzystwie p. Raimunda Janika z Towarzystwa Przyjaciół Lindenfels/Pawłowiczki oraz odwiedziła znajdujące się w nim -Muzeum Smoków. Niezwykle interesującą lekcja geologii w terenie okazała się wizyta w należącym w sieci UNESCO oraz będącym częścią trasy Nibelungów- Wodospadzie Skalnym w Lautertal. Nie zabrakło również okazji do wzajemnego poznania się i nawiązania kontaktów podczas realizacji programu, który został przygotowany w taki sposób aby wpłynąć w jak największym stopniu na proces integracji młodzieży głównie podczas wspólnego udziału w dyskusjach z przedstawicielami polityki, sportu, stowarzyszeń partnerskich; gier i zabaw integracyjnych, wymianie informacji i doświadczeń. Ostatnie spotkanie w ramach projektu zostało poświęcone podsumowaniu pobytu i omówieniu planów spotkań o podobnym charakterze, które zostaną przeprowadzone w najbliższej przyszłości.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.