Sława, pieniądze, uzależnienia – droga donikąd?
(22.10.2014)

Jak za pomocą muzyki przekazać młodym ludziom parę życiowych prawd? Jak mówić o nałogach i ich zgubnym wpływie na młode umysły? Jak nauczyć się mówić NIE, i to nie tylko narkotykom i innym używkom, ale także wyścigowi, do którego często jesteśmy zmuszani w szkole, pracy na podwórku, w życiu.

Recepty na takie problemy próbował wczoraj (21 października) przekazać młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych Jarosław Wajk, kiedyś ikona polskiej muzyki rockowej, dziś bardziej psycholog i terapeuta, który za pomocą muzyki próbuje wychowywać i ustrzec młodych ludzi przed zgubnymi skutkami nałogów. Mam nadzieję, że taki właśnie, muzyczny, rockowy przekaz najlepiej trafi do młodzieży. Bo to oni właśnie, w młodym wieku, najbardziej narażeni są na pokusy związane ze światem używek, które doprowadzić mogą ich do nałogu – mówiła po koncercie Wicestarosta Świdnicki Alicja Synowska. Do młodych ludzi nie dotrzemy za pomocą pustych haseł i frazesów. Nie pij, nie ćpaj – to tak naprawdę niewiele znaczące słowa. Najłatwiej do nich dotrzeć za pomocą konkretnych przykładów. Stąd w moim recitalu „Jutro jest … wtedy pochylisz się nad sobą” przywołuję postać Ryśka Riedla, wokalisty zespołu Dżem, który ostatecznie przegrał walkę z narkotykami – mówił Jarosław Wajk.

Powiat Świdnicki organizuje recitale profilaktyczno-edukacyjne od 2008 r., których adresatem jest młodzież szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Świdnickiego, łączni obejrzy je prawie 800 uczniów.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy