Ulica Bystrzycka oficjalnie otwarta
(30.09.2014)

Prawie 3, 5 km wyremontowanej drogi, nowa nawierzchnia, nowe oświetlenie, nowe chodniki wzdłuż drogi i wiele innych, równie ważnych prac a wszystko to za prawie 3 mln. 400 tys. złotych i przy wspólnym zaangażowaniu trzech samorządów i dofinansowaniu ministerialnym.

Tak w wielkim skrócie można podsumować inwestycję pod nazwą „Przebudowa drogi powiatowej nr 2876 D, ulicy Bystrzyckiej w granicach administracyjnych miasta Świdnicy”. Remont ul. Bystrzyckiej to doskonały przykład modelowej współpracy samorządów. Musimy ze sobą współpracować, gdyż drogi nie remontujemy dla siebie, tylko dla mieszkańców, a ich nie interesuje, czy droga, po której codziennie jeżdżą jest drogą gminną, powiatową czy wojewódzką – mówił do przybyłych Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. Inwestycja ta, oprócz szerokiego zaangażowania samorządów, nie przebiegłaby tak sprawnie, gdyby nie bardzo dobra współpraca pomiędzy inwestorami i wykonawcą. Trudno w tym miejscu nie wspomnieć o zaangażowaniu i nadzorze Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, która pilotowała całą inwestycję od momentu złożenia wniosku do samego odbioru końcowego – podsumowała inwestycję Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu.

Zakres prac obejmował między innymi: wykonanie nowej nawierzchni, wykonanie po obu stronach ulicy chodników z kostki betonowej, wykonanie ścieżki rowerowej, wykonanie 3 zatok autobusowych, korekta łuku przed skrzyżowaniem z ulicą z Westerplatte, poszerzenie ulicy Bystrzyckiej w miejscu projektowanego skrzyżowania z drogą gminną oraz nasadzenie drzew. Urząd Miasta sfinansował także prace przy oświetleniu ulicy a Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeprowadziło niezbędne prace przy sieci wodno-kanalizacyjnej.

Wartość całego zadania to ponad 3. 300 tys. złotych. 1 673 511 zł. powiat pozyskał w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. 1. 180 tys. złotych pochodziło z budżetu miasta Świdnica, 150 tys. dofinansowała Gmina Świdnica, natomiast 343 tys. zł. Dołożył Powiat Świdnicki.

Inwestorów podczas odbioru reprezentowali: Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, Wójt Gminy Teresa Mazurek wraz z Zastępcą Wójta Zbigniewem Kanickim oraz Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, Wicestarosta Alicja Synowska i Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu. W uroczystości uczestniczyli także Radni Powiatowi: Edmund Frączak, Roman Etel, Ryszard Gawron oraz Bolesław Marciniszyn. Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego reprezentował Dyrektor Marek Olesiński wraz ze swoim zastępcą Mariuszem Szyrnerem.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy