Specjalistyczne badania dla kombatantów zakończone
(13.08.2014)

Badania okulistyczne, USG brzucha, morfologia z rozmazem, badanie moczu, badanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Takimi badaniami objęta została grupa 60 osób ze Związków Kombatanckich i Żołnierskich Ziemi Świdnickiej.

Badania zorganizował i sfinansował Powiat Świdnicki. Zdajemy sobie sprawę, że grupa osób objętych badaniami to ludzie w podeszłym wieku, niejednokrotnie schorowani. Wizyta u specjalisty dla wielu z nich to jedyna okazja do przeprowadzenia szeregu podstawowych badań, na które musieliby czekać dość długo – mówi Przewodniczący Związków Kombatanckich i Żołnierskich Ziemi Świdnickiej Karol Liwirski. Badaniami objęci zostali najbardziej potrzebujący członkowie takich organizacji jak: Związek Sybiraków, Związek AK, Związek Inwalidów Wojennych, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych koło miejskie i gminne. Chcielibyśmy podziękować władzom powiatu oraz dyrekcji szpitala „Latawiec” za pomoc i przychylność. To już nie pierwsza inicjatywa powiatu nakierowana na pomoc kombatantom. Paczki świąteczne, spotkanie wigilijne to kolejne działania powiatu skierowane do naszych członków – mówi Zygmunt Zelek Prezes Związku Sybiraków Ziemi Świdnickiej. Chcielibyśmy za te działania serdecznie podziękować. To miłe i budujące, że ktoś jeszcze pamięta o ludziach starszych, którzy przez całe życie poświęcali się dla ojczyzny i niejednokrotnie walczyli z bronią w ręku o jej wolność –dodają prezesi związków. Nie chcemy zamykać się w czterech ścianach naszych mieszkań, poprzez organizacje uroczystości i obchodów świąt państwowych i patriotycznych, jak choćby niedawne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona naszych mieszkańców, szczególnie do młodzieży – dodaje Karol Liwirski.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy